3.Nesil ThinkPad T14 Çıkış Tarihi ve Fiyatı

Mobil teknoloji firmalarının gözdesi MWC (Mobil Dünya Kongresi) etkinliğinde pek çok cihaz tanıtılır. Şirketlerin boy gösterdiği MWC’ de Lenovo dizüstü bilgisayar  arayan herkesin beklentilerine uygun cihazlar gösterildi. Bunlardan bir tanesi de üçüncü nesil Lenovo ThinkPad T14 dizüstü bilgisayar. Lenovo’ nun son ThinkPad üyesi 16:10 geniş ekranı, ince kasa tasarımı ve hızlı işlemci desteğiyle gelecek. Lenovo önceden tanıttığı bilgisayarlar ile popülerliği yakalamıştı. Şimdi de bu birikimine yenisini eklemiş gibi görünüyor. İşte yeni Lenovo ThinkPad T14 fiyatı ve özellikleri hakkında başlıca bilinmesi gerekenler:

Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 Çıkış Tarihi

Merakla beklenen dizüstü bilgisayarların yanında Lenovo ThinkPad T14 serisi de MWC 2022’ de duyurulmuştu. İlk olarak piyasaya sürülmesi beklenen AMD işlemcili modelinin Mayıs ayında gelmesi bekleniyor. Intel sürümünün Haziran ayında üretilmesi kuvvetle muhtemel.

Lenovo’ nun belirlediği tarihlerin kesin olacağını söylemek yanlış olur. Piyasadaki çip krizi başta olmak üzere tedarik sorunu ürünlerin çıkış tarihlerini etkiliyor. Bu nedenle lansmanın sonraki tarihlere ertelenmesi ihtimal dahilinde. Bunun için çıkış tarihini beklemekten başka seçenek yok.

Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 Fiyatı

Resmi lansmana birkaç ay var ancak fiyat sorularına cevap baştan gelmişti. Lenovo ThinkPad T14 Gen 3 Amd modeli 1400 Dolardan satışa sunulacak. Intel sürümü ise 1500 Dolarlık fiyat etiketine sahip olacak. Bu fiyatlar temel fiyatlandırma politikası sonucu ortaya çıkmış sayılar. Fiyata nelerin dahil olacağını ve ne içereceği kesin olarak belirtilmemiş.

İntel Varyantı başlıca şu özelliklere sahip olacak:

  • Core i5 işlemci
  • 8 GB RAM
  • 256 GB SSD

Amd sürümü hakkında kesin bilgiler olmamakla birlikte işlemci tarafında AMD Ryzen 3 Pro ile gelmesi bekleniyor. RAM tarafında yine 8GB ile gelmesi olası. Web kamerası yükseltmesi için fiyatın değişeceğini de unutmamak gerekir.

Lenovo ThinkPad T14 Gen 3’teki Yenilikler

Lenovo’ nun son dizüstü bilgisayarında genel olarak gelen yenilikler ekran ve performans ekseninde. RAM tarafında ciddi yenilikler olmamakla birlikte ağırlığın sistem performansına  verildiği görünüyor.

Yeni İşlemciler ve RAM

Yeni bir bilgisayarın olmazsa olmazlarından biri yükseltilmiş işlemcilerdir. İşlemciler bilgisayarın ne kadar güncel olduğunu belirler. ThinkPad T14 Gen 3 seçilen modele bağlı olarak Intel’in 12. nesil Alder Lake veya AMD’nin Ryzen 6000 PRO serisi işlemcileri ile gelecek. İntel’ in Alder Lake işlemcilerine ayrı bir parantez açmakta fayda var. Bunun sebebi Alder Lake’ in karışık bir mimariye ve enerji verimliliği alanında güçlü yapıya sahip olması. Bu durum daha fazla pil ömrünün olacağı anlamına geliyor. U serisinde 10 çekirdek bulunması beklenirken P serisinde 14 adet çekirdek olması bekleniyor.

Hem AMD hem de Intel sürümü daha performanslı olan LPDDR5 RAM desteğiyle gelecek. Intel modelindeki RAM 4800 MHz’de AMD versiyonundaki ise 6400 MHz’de çalışacak. Yüksek frekans değerleriyle daha hızlı bir deneyim sunacğı belli oldu.

16:10 Ekran Desteği

Göze çarpan yeniliklerden biri de 16:9 panellerine kıyasla daha uzun bir 16:10 ekrana sahip olması. Günümüz bilgisayarlarında geniş panelleri görmeye alıştık, Lenovo’ nun trende uyum sağlaması sevindirici. Elbette geniş ekranın sunduğu en büyük avantaj büyük dosyaları görüntüleme olanağı. Excel sayfalarını işlemede ve fotoğraf düzenlemede katkısı olacağı kesin.

2,2K (2240 x 1400) IPS panel ile çözünürlük açısından çok şey sunan Lenovo Thinkpad, 90 Hz yenileme hızına sahip özel 2,8 K OLED panel ile gelecek. Lenovo bilgisayar, söz konusu OLED panel sayesinde canlı renkleri ve siyah rengi tüm ihtişamıyla gösterebilecek.

Amazon’ da satışa sunulması kesin olmakla birlikte piyasaya fiyatının Lenovo’ nun sitesinde belirleneceğini unutmamak gerek. Performans açısından iddialı Lenovo         Thinkpad Gen 3 , üst seviye bilgisayarlar arasına rahatça giremese de ortalama bir kullanıcının işini fazlasıyla görebilecek düzeyde.