Japonya’da Sıfır Enerji Tüketimli Evler

Japonya’da enerji tasarrufu ile ilgili önemli bir adım atıldı. Evler, kendi enerjilerini üretecek ve kendi ürettiği enerjisinden daha fazlasını tüketemeyecek. 2030 yılına kadar tüm Japonya’da bu uygulama başlayacak. Mesela her evde enerji tasarrufu için çift cam zorunlu hale geldi. Japonya, ayrıca iklim değişikliği ile ilgili bir şeyler yapmak istiyor. Hidrojen ve nükleer enerjinin enerji kaynağı olarak desteklenmesi, hükümetin sera gazı emisyonlarını azaltmak istediği önlemlerden iki tanesi olarak karşımıza çıkıyor.

Japonya Çevre Dostu Projelerle Geliyor

Enerji tasarrufu Japonya genelinde yerleşim bölgesinde de ivme kazanıyor. Japonya’nın Paris İklim Zirvesi’nde vaat edildiği şekilde emisyonlarını azaltmak için, hükümet 2030 yılına kadar yalnızca sıfır enerjili evlerin inşa edileceğine karar veriyor. Japonlar her zaman problemlerin çözümüne farklı bir açıdan yaklaşıp en iyi çözümü bulabiliyorlar. Mesela evlerin ısıtılması problemini çözmek için, ısıtma masraflarını azaltacak yalıtım teknolojilerini geliştirmeyi daha akıllıca buluyor. Böylece az enerjiye ihtiyaç duyacak evler, kendi enerjisini de ürettiğinde sıfır emisyonlu enerji projesine destek verilmiş olacak. Japonya dünya genelinde, dünyanın doğal dengesini bozan emisyonların yüzde 15 gibi bir oranını üstleniyor. Sanayisi had safhada olan Japonya, bu oranı mümkün olduğu kadar düşürmek istiyor.

2021 de 1500 adet Apartman Kendi Enerjisini Üretecek

Japonya hükümeti,  inşaat şirketlerinin binalarını sıfır enerjili ev olarak pazarlamasını sağlayan bir tür norm benimsemiştir. Onlara göre, evlerin ortalama evlerden yüzde 20 daha verimli olması ve ihtiyaç duydukları enerjiyi üretmesi ve hatta şebekeye elektrik beslemesi gerekiyor. Şirketler 2021 yılına kadar 1500 adet apartman inşa edecekler. Bu apartmanlar hem çok iyi yalıtılmış olacak hem de kendi enerjilerini kendileri üretecek. Dahası üretilen enerji fazlasını şehir şebekesine nakledecekler.