Kapat
Rusya'nın Siber Saldırıda
Haberler 1

Microsoft Rusya’nın Siber Saldırıda Bulunduğunu Duyurdu

Geçtiğimiz günlerde Microsoft’un yaptığı açıklamaya göre bir grup Rus hacker ABD’ye Rusya’nın siber saldırıda bulundu. Amerika’yla, Rus hackerlerin mazisi Donald Trump’a dayanıyor. Amerika Birleşik Devletleri Büyük Seçim’inde Rus hackerlerinin, Donald Trump lehine saldırı düzenlediği konuşuluyordu. Hatta bazı teorilere göre, Donald Trump, Rusya’nın Amerika Birleşik Devletleri’ne oynadığı en büyük oyundu. Bu tartışmaların neticesi henüz alınamamışken, şimdi de Mictosoft Rusya’nın siber saldırıda bulunduğunu duyurdu. Hudson Enstitüsü ve Uluslararası Cumhuriyet Enstitüsü, Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan muhafazakar yerler olarak biliniyor. Microsoft, bu cemiyetlere Rus hackerler tarafından saldırıldığını öne sürdü.

Rusya'nın Siber Saldırıda

Ayrıca Rus bir grup hackerin, Amerika Birleşik Devletleri senatosu adına üç farklı site açtığını belirtti. Amerika’yla Rusya, aralarında bir siber savaş gerçekleştiriyor gibi duruyor. Büyük teorisyenlere göre, 3. Dünya Savaşı bir siber savaş olabilir. Teknolojik anlamda ülkelerin kendilerini geliştirmesi, en az askeri anlamda geliştirmesi kadar önemli gözüküyor. Siber saldırıda, zarar büyük. Siber savaşların etkileriyse, normal savaşınkinden çok daha büyük ekonomik boyutlara ulaşabiliyor. Ülkeler kendi siber ordularını kurmaya çoktan başladı. Bazı ülkelerce durumun ciddiyeti henüz kavranabilmiş değil. Türkiye’de kendi siber ordusunu kurmaya geçte olsa başladı. Bildiğiniz üzere, ülkemizde bir çok kendi alanında uzman hacker bulunmaktadır. Bu hackerlerle birlikte, Türkiye Cumhuriyeti’nin de kendine yeni bir yol haritası çizmelidir. Teknolojinin önemi gün geçtikçe artıyor. Görüldüğü üzere ülkeler birbirleriyle, gerçek silahlarla veya biyolojik silahlarla değil, teknolojik yani sanal silahlarla saldırıyorlar.

Microsoft’un yaptığı açıklama sonrası, Rusya’dan cevap geldi. Rus yetkililer, olaya anlam veremediklerini söyledi. Bunun şirketin kendini Amerika’da sevdirme çabası olduğu da düşünülüyor. Rus yetkili, kanıt sorulduğunda Microsoft adlı şirketin bu söylemini herhangi bir şekilde kanıtlayamadığını söyledi. Bunun üzerine günlerdir Microsoft’tan bir açıklama bekleniyor. Microsoft sessizliğini sürdürürken, Rusya’nın buna sessiz kalmayacağı ve Microsoft’a belli başlı yaptırımlar uygulayabileceği de konuşuluyor. Amerika Birleşik Devletleri kasım ayında bir ara seçime gidecek. Microsoft bu saldırıların amacının ara seçime Rusya’nın müdahale etme isteği olarak yorumladı. Kim bilir belki de Donald Trump bir Rus ajanıdır.

“Microsoft Rusya’nın Siber Saldırıda Bulunduğunu Duyurdu” üzerine 1 yorum

  1. Avatar Wordpress Blog Teması dedi ki:

    Haber içeriği çok başarılı olmuş elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir