Mobil Uygulamalara KDV Dönemi Başlıyor

Mobil Uygulamalara KDV

Maliye Bakanlığı tarafından hazırlıkları bir süredir devam ettirilen mobil uygulamalara KDV dönemi resmi olarak başlayacak. Yakın bir zaman dilimi içerisinde mobil uygulama satın almak için yaptığımız ödemelere de KDV fiyatı binecek. Bir bu eksikti sanırım KDV ödemediğimiz. Devlet bunun da farkına vararak yakın bir zaman dilimi içerisinde vergi uygulamasına geçiyor.

Maliye Bakanlığı, bu çalışmalar üzerinde belli bir süredir devam ediyorlarmış. Bilmiyorduk ancak zaman içerisinde açığa çıkanlara da inanmıyorduk. Meğerse doğruymuş.

Uygulama KDV

Apple ve Google Şirketlerine Bildirim Gönderildi

Maliye Bakanlığı, henüz bu konu üzerine çalışmalar yürütüyordu. Hal böyle olunca çalışmaların son aşamasına gelindiği şu günlerde Apple ve Google şirketlerine mobil uygulama marketlerinde güncelleme yapmaları için ön bildiri gönderildi. Bu ön bildiri, aynı zamanda fiyatlar üzerinde yapılacak olan değişimleri içeriyor.

Bundan böyle Google Play Store ve App Store üzerinden yapacağınız tüm satın almalarda uygulama fiyatlarına KDV ücreti de binecek. iTunes film ve müzik satın alımlarınızda da yine aynı şekilde fiyat farkı binecek.

Spotify, Fizy Gibi Uygulamalar Etkilenecek Mi?

Spotify ve Fizy, bildiğimiz gibi en popüler müzik dinleme uygulamaları olarak dikkat çekiyor. Apple Music yine aynı şekilde. Maliye Bakanlığı’nın tasarısında henüz bu konu ile alakalı olarak emarelere rastlamadık. Ancak mobil uygulamalara böyle bir uygulama yapıldığına göre müzik dinleme platformları için de bu tarz bir yeniliğin geleceğini tahmin ediyoruz.