Kapat
Haberler 0

Türk Telekom Çin’den 200 Milyon Euro Kredi Aldı (Ne İçin Acaba?)

Türkiye pazarının en büyük şirket yapılanmalarından birisi ve olan ve devlet destekli Türk Telekom, nedenini bilmediğimiz bir şekilde dünyanın en büyük 5 devlet bankasından birisi olan Bank Of China’dan 200 Milyon Euro kredi aldı. Alınan bu kredi de ister istemez tüm piyasa üzerinde ciddi anlamda dikkat çekti ve haberleri yapılmaya başlandı.

Türk Telekom, neden böyle bir amaç içerisine girdi açıkçası bilemedik. Devlet destekli bir kurum olmasına rağmen 200 Milyon Euro gibi ciddi bir rakamdan bahsediyoruz. Birçok devletin bu kadar büyük bütçesi dahi yok ancak Türk Telekom bir kısmını da geri ödemesiz aldı. Bu da aslında bir iş anlaşması anlamına geliyor.

Anlaşma Detayları Dikkat Çekici

Türk Telekom kanadından anlaşma detayları ile alakalı olarak en net bilgiler geldi. 3 yılı geri ödemesiz olacak şekilde toplam 8 yıl vadeli olarak imzalandı ve yıllık faiz oranı Euribor + %2,00 olarak belirlendi.

Hibe kredisi olarak da nitelendirilebilecek olan bu kredinin ödemesi 8 yıl vadeli bir şekilde ödenecek

Türk Telekom KAP’a Resmi Açıklamayı İletti

En büyük kapsamlı kredi seçeneklerinden birisi olarak dikkat çeken bu alım, gündemimizi de çok ciddi anlamda meşgul etti. Şirketin KAP için yaptığı açıklama da aşağıdaki gibidir;

‘Şirketimiz ile Bank of China arasında 200 milyon Euro tutarında bir kredi sözleşmesi imzalanmıştır. Söz konusu kredi, ilk 3 yılı geri ödemesiz olmak üzere toplam 8 yıl vadelidir ve kredinin yıllık faiz oranı Euribor + %2,00’dir.’

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir