Apple İşlemci Teknolojisinde Rakiplerinin İki Yıl İlerisinde!

Amerika merkezli teknoloji devi Apple’ın önemli cihazlarına güç veren A serisi işlemciler, işlemci dünyasının en önemli işlemcileri olarak karşımıza çıkıyor. Apple’ın A serisi işlemcileri kullanılarak yapılan testler de Apple’ın A serisi işlemcilerinin rakiplerinin ne kadar önünde olduğunu kanıtlıyor. 

Apple İşlemcileri Rakiplerine Fark Atıyor!

Kısa bir süre önce ARM yeni işlemcisi olan Cortex-A-76’yı duyurmuştu. Sunduğu performansla dikkat çeken Cortex-A-76 Geekbench skoruyla Qualcomm’un Snapdragon 845 işlemcisi ve Samsung’un Exynos 9810 işlemcisinin önüne geçmeyi başarıyor. Ancak test sonuçlarında dikkat çeken işlemciler ise Apple’ın A10 ve A11 Bionic işlemcileri. Cortex’in yeni işlemcisi olan A76’nın aldığı skorun daha fazlasını almayı başarıyor.  Apple bunu bir önceki nesil iPhone modellerinde kullandığı A10 Fusion işlemcisi Cortex-A-76’yı geçmeyi başarıyor. 

Apple’ın bir önceki işlemcisinin bile yeni nesil Android akıllı telefonlarında kullanılan işlemcilerden daha yüksek performans sunması Apple’ın A serisi işlemcilerinin, rakip işlemcilerden 2 yıl ilerisinde olduğunu gösteriyor. 

Apple’ın sevilen akıllı telefonu iPhone X’da kullanılan TrueDepth kamera sistemi akıllı telefonunun ön yüzeyinde bulunan çentikte yer alıyordu. Çentiğin içerisinde kızılötesi kamera, nokta projektörü, ışık projektörü, ortam ışığı sensörü gibi önemli sensörler bulunuyordu. Apple’ın iPhone X modelinde kullandığı bu sensörler Face ID teknolojisine güç veriyordu. Rakiplerinin oldukça ilerisinde olan bu teknolojiyle Apple bir kez daha akıllı telefon pazarını şekillendiren en önemli firmalardan birisi olduğunu kanıtladı.