Dortmund PES 2019’da Olmayacak!

Her geçen gün daha fazla yara alan KONAMI’nin son olarak popüler futbol oyunu PES 2019’da Dortmund ile olan anlaşması bozuldu. İşte tüm detaylar. 

Dortmund PES 2019’da Yok!

2018 yılı itibariyle Şampiyonlar Ligi lisansını kaybeden ve ciddi yaralar alan KONAMI ve PES’e bir darbe de Almanya’nın en büyük kulüplerinden birisi olan Borussia Dortmund’tan geldi. Borussia Dortmund yaptığı açıklamada bazı belli belirsiz nedenleri örnek göstererek lisans sözleşmesini erken sonlandırma kararı aldığını duyurdu. KONAMI’nin en büyük rakibi olan EA Sport’un büyük futbol kulüpleriyle lisans anlaşması yapmak için kapıda beklerken KONAMI’nin bir büyük kulüple anlaşmasını yitirmesi PES’e büyük zarar verecek gibi görünüyor. 

KONAMI Şampiyonalar Ligi Lisansınıda Kaybetmişti!

Normal şartlar altında 2020 yılına kadar devam etmesi gereken sözleşme Borussia Dortmund’un ani karar değişikliğiyle sonlandırılmış oldu. KONAMI ile Borussia Dortmund arasında olan sözleşmenin bozulmasıyla birlikte KONAMI artık yeni PES oyunlarında Borussia Dortmund’a ait logoları, stadyumu ve oyunları oyunlarında kullanamayacak. KONAMI’nin yaşadığı bu kayıp bu yılın ilk kayıbı olsaydı bu denli önemli olmazdı ancak KONAMI’nin Şampiyonlar Ligi gibi önemli bir organizasyonuda kaybetmesi ve sonrasında Borussia Dortmund gibi önemli bir kulüple olan anlaşmasını da kaybetmesi PES’in dolayısıyla KONAMI’nin elini iyice güçsüzleştirdi.

PES 2019 Resimleri ve Bilgileri Gelmeye Başladı

FIFA’nın elinde tüm futbol ligleri bulunurken KONAMI, PES oyununda daha çok rakibi FIFA’ya göre bireysel tekliflerde bulunmak durumunda. Sponsorluklar konusunda da  rakibi KONAMI’ye göre sürekli ön planda olan FIFA sektörün tekelleşmesini sağlamıştı. Borussia Dortmund’un FIFA ile anlaşma sağlayıp sağlamayacağını ise önümüzde ki günlerde göreceğiz. 

dortmund-pes-2019da-olmayacak

Gücünü Barcelona’dan alan KONAMI’nin elbette ki en önemli lisansı Barcelona ile olan lisansı. Kısa bir süre önce bir zamanların ünlü futbolcusu David Beckham ile anlaşmaya varan KONAMI’nin önümüzdeki günlerde Dortmund’un bu hamlesi karşısında nasıl bir adım atacağı merak ediliyor.