Dizüstü Bilgisayar Alırken Dikkat Edilecekler

Dizüstü bilgisayarlar işlerimizi çok kolaylaştırıyorlar. Bir noktaya bağımlı olmayan ve dilediğimiz yere götürebileceğimiz, ofis oyun sörf gibi işlerimizi kolaylıkla yapabileceğimiz laptopları alırken, dikkat etmemiz gereken bazı noktalar var.

Laptop Alırken Dikkat Edilecek Noktalar

Bu makalede laptop alırken dikkat edilecekler başlıklı bir konu hazırladık. Öncelikle laptop alırken önceliklerinizi sıralamanız gerekiyor. İlk önceliğiniz hafiflik ise yani gün boyu yanınızda taşımanız gerekiyorsa; büyük ekran almayın. 12 inç ile 14 inç arasındaki modelleri seçmeniz daha hafif bilgisayar almanızı sağlar. Bütçeniz 600 dolar civarında ise mutlaka i5 işlemci en az 8 GB ram ve mutlaka da SSD disk barındırmalıdır.

SSD Disk Kullananlar Daha Hızlıdır

SSD diskler, tıpkı flaş bellekler gibi, hızlı veri alıp verebilir ve ısınmazlar. Mekanik döner diskler yorulur ve ısınır. Veri alma-verme kapasiteleri düşüktür. İkinci dikkat edeceğiniz nokta, pil ömrüdür. Eğer pil ömrü 8 saatin altında ise o bilgisayara yanaşmayın. Zamanla pil hücreleri ölür ve süre azalır. 6 ay içinde de yarı yarıya iner. 1 yılın sonunda stabil kullanım için pili değiştirmeniz gerekir.

İşletim Sistemi

Bir diğer dikkat edeceğiniz nokta; işletim sistemidir. OS işletim sistemleri APPLE ürünlerinin kullandığı sistemlerdir. Windows sistemleri ise daha pratik hızlı ve kullanışlıdır.  Mesela Windows 10 işletim sistemi, günümüzde driver olayını ve güncelleme olayını çözmüş kendini virüslere karşı koruyabilen bir sistemdir.  Bize kalırsa Free DOS alın ve hiçbir işletim sistmei yüklü olmayan daha ucuza  gelen bilgisayarları tercih edin. Bilgisayar perakende satıcıları; Free DOS alırlar ve sonradan format atarak işletim sistemi yüklerler. Yine laptop alırken dikkat edilecek kurallardan biri de klavye kullanışlılığıdır.

Kaliteli Klavye ile Daha Zevkli Yazılar Yazabilirsiniz

Klavye tuşları az aralıklı ve sert tuşlar ise yazım zevkinizi zedeleyebilir. Bir laptop alırken klavyesine dikkat edin. Dokunuşlar yumuşak ise ve tuşlar arası boşluklar iyi ise alabilirsiniz.

İşlemci Seçimi

İşlemci seçimi her şeyi belirler. İntel Core i5 modelinden başlayarak, i7 ve i9 modellerini tercih edebilirsiniz. İ7 ile i9 arasında çok büyük farklar yokken, fiyat farkı fazladır. Günümüzde  AMD Ryzen işlemciler i5 ile yarışır durumdadır. Dolayısı ile AMD çabuk ısınma gibi geçmiş modellerden gelen kötü şöhretini bu model ile geride bırakmıştır.

Profesyonel Kullanımlar İçin

3D modelleme yapacaksanız en az İntel XEON işlemci kullanmanız gerekir. Çünkü modelleme çok karmaşık bir iştir ve bunu kaldıracak işlemcinin, sizi yormaması gerekiyor. Aksi halde işinizi ya yapamaz ya da uzun süre içinde sıkılarak yaparsiniz. Bir diğer konu RAM seçimidir ki, milyonlarca kullanıcı için 32 GB ile 16 GB arasında bir kullanım farkı yoktur. Bu nedenle 32 GB alıp fazla para vermenize gerek yok. Her tür işlem için 16 GB fazlasıyla yeterlidir. Gerisi fantezi…

Disk Seçimi

Disk seçimine gelince; bir laptopta mekanik mi SSD disk mi diye sorarsanız tabi ki SSD deriz. Çünkü çok daha uzun ömürlü daha hızlı veri transferi sağlar ve ısınmaz. 300 dolar civarındaki laptop bilgisayarlarda, kesinlikle SSD disk bulamazsınız. O henüz pahalı bir teknolojidir.  Bir SSD diskin hızı, mekanik bir diskten 3 kat daha fazladır.

Ekran Çözünürlüğü

Son dikkat edilecek eleman, ekran çözünürlüğü ve boyutudur. İş grafik amaçlı bilgisayarlarda en az 1366 x 768 p çözünürlük sağlayabilecek ekranlar seçmeniz gerekir. Full HD kullanım için 1920 x 1080 p yeterlidir.