Dizüstü Bilgisayarı Isınmadan Nasıl Koruyabiliriz

Tüm elektronik ürünlerde olduğu gibi, diz üstü bilgisayarlarda da temel problem elektronik devre elemanlarının aşırı ısınmasıdır. Aşırı ısınma mili voltlar seviyesinde potansiyel enerji ve mili voltlar seviyesinde akımlarla çalışan devrelerin çalışma performansını bozar. Bu elemanların kısa sürede ömrü tükenir.

Dizüstü Bilgisayarı Isınmadan Korumak

Bu yüzden diz üstü bilgisayarınızın ömrünü arttırmak ve ısınmayı önlemek için yapabileceğiniz birkaç uygulama var. Biz de bu uygulamaları anlatacağız. Diz üstü bilgisayarınızı çalıştırırken asla altına hava akımını kesecek yastık minder vs kullanmayınız. Bu durum bilgisayarın daha da ısınmasına yol açar. PC kapalı konumda iken, klavyeye bir eşya koymamak da alınması gereken önlemlerden biridir. Bu durum pilin de ömrünü kısaltır.

Alınacak Önlemler

Isınmış bir bilgisayarı ısınma tehlikesinden korumak için kapatıp 12 saat açmamak gerekir. Yaz aylarında fanlı soğutma sistemlerini kullanmak yararlı olabilir. Ayrıca yılda bir kez, işlemcinin soğutucusunu çıkararak temizlemek ve işlemci üzerine termal macun koymak işlemcinin ısınmasını önler. Bilgisayarın hava deliklerinin tozla kaplanması durumunda hava akışını yeniden sağlamak için, tozları alın. Emici bir modda çalıştırın. Tozları içeriye doğru üfürmek de yanlıştır. Zamanla elektronik devre üzerinde biriken tozlar, nemlenir ve kısa devreye yol açar. Bu nedenle yılda bir kez kasayı açtırıp tüm donanımı temizleyin. Yaz kış aşırı sıcak ortamlarda uzun süre bilgisayarları kullanmamak gerekir. Bilgisayarı kullanmadığınız zamanlarda uyku moduna geçmesini sağlayın. Bu ayarı bilgisayar denetim masası ayarlarından kolayca yapabilirsiniz.