Tarım Uçağı Cormorant İncelemesi

Günümüzde tarıma büyük önem veren ülkeler çok çabuk kalkınıyor ve başka ülkelere temel besin alanında ihtiyaç duymuyorlar. Bu ülkelerden biri de İsrail… Küçücük coğrafyası olmasına karşın, tarım alanında çok ileri seviyede olan bu ülke, tarım uçağı geliştirdi. Geliştirilen bu uçakla tarım arazilerinin ilaçlanması, kontrol edilmesi dakikalar içinde gerçekleşiyor. Üstelik bu zor işler insansız hava aracı ile yapılabiliyor.

Tarım Uçağı Teknik Özellikleri

Aklınıza hemen küçük ölçekli drone cihazlar gelmesin. Bu cihaz Taktik Robotics tarafından geliştirildi. Adı ise Cormorant ve 500 L yakıt taşıyabiliyor. Toplamda ise 765 Kg ağırlığa sahip. Cihaz dikey kalkış ve yatay kalkış yapabiliyor. Bu cihazla beraber pahalı helikopterleri ve pahalı uçakları kiralamak zorunda kalmayan çiftçiler ekonomik olarak rahat ediyorlar. Bu uçak yeteri kadar alçalarak düşük hızlarda tarla üzerinde seyir edebiliyor. Cihazın tamamen otomatik hale getirilmesi için basit bir yazılım eklenebilir. Belirlenen günlerde uçak belirlenen rotada uçarak ilaçlama işini ya da kontrol işini yapabilir, fotoğraflar çekebilir ve bunları internette istenen adreslere postalayabilir.

Yani basit bir drone görevi de görebilir. Bu uçak sadece ilaçlama mı yapacak? Elbette hayır, uçakla arama kurtarma  faaliyetleri veya askeri alanda yaralı taşıma faaliyetleri kolayca gerçekleştirilebilir. Görüntü olarak sanki yarısı kesilip atılmış bir savaş helikopterini andıran bu uçak, bir çok alanda kullanılabilir.