Güç Düğmesi Bozulan Telefonlar Nasıl Kontrol Edilir?

güc-dügmesi-kapak

Güç Düğmesi Bozulan Telefonlar Nasıl Kontrol Edilir?

Günümüzde artık tüm telefonlar dokunmatik olarak hayatımıza geçiş yaptı. Eskiden kullandığımız tuşlu telefonlar, artık insanların elinde nadiren görünüyor. Tabii ki teknoloji geliştikçe, bazı arızalar da meydana gelebiliyor. Özellikle son dönemlerde hemen hemen herkesin başına gelen ‘’Android telefonun güç düğmesinin bozulması’’ problemi, kullanıcılara zorlu zamanlar yaşatabiliyor. Peki, güç düğmesi bozulan bir Android cihazı, neler yapacak kontrol edebiliriz?

güc-dügmesi-1

USB Hata Ayıklamayı Aktif Etmelisiniz

Ayarlar – Geliştirici Seçenekleri menüsüne girdiğinizde, karşınıza USB Hata Ayıklaması seçeneği çıkacaktır. Bu seçeneğin yan kısmında bulunan anahtar amblemini açtığınız zaman, artık USB Hata Ayıklaması aktif bir konuma gelecektir. Bu sayede, cihazınızda aksi giden bir durumlar oluştuğunda bu seçenek, problem yaratabilecek olayların önüne geçerek sizin farklı olaylarla karşılaşmanızı sonuna kadar önleyecektir.

Zamanlanan Güç Ayarını Açmalısınız

Her cihazda zamanlanan güç ayarı seçeneği olmayabilir. Fakat sizin cihazınızda varsa, bu seçeneği güç tuşunuz bozulmadan mutlaka aktif etmelisiniz. Güç tuşunuz bozulduğu zaman bile, belirlediğiniz bir saatte telefonunuzu rahatlıkla açabilirsiniz. Zamanlanmış güç ayarını ise Ayarlar sekmesine girerek açabilirsiniz. Ayarlar – Arama Butonu – Zamanlanmış Güç – Açık – İstediğiniz saati yazınız. Buraya yazdığınız belirli saat sayesinde, cihazınız güç tuşunuz bozuk olsa bile kendi kendini açacaktır.

güc-dügmesi-2

Cihaz Tamamen Kapalıyken Zarar Gören Güç Tuşu

Eğer güç tuşunuz, cihazınız kapalıyken bozulduysa biraz endişe etmenizde fayda var. Bu durumu düzeltmenin tek bir yolu var fakat, maalesef tüm cihazlarda işe yarıyor denemez. Cihazınız kapalıyken, cihazınızı bir bilgisayara USB kablo yardımıyla bağlayın. Bazı cihazlar, bilgisayardan güç aldıklarında kendi ekranlarını otomatik olarak açarlar. Eğer durum böyle olmazsa, daha detaylı bilen birinden yardım isteyebilirsiniz.

Cihaz Açıkken Bozulan Güç Tuşu

Eğer cihazınız aktif konumdayken, güç tuşunuz zarar gördüyse asla endişe etmenize gerek yok. Ekranınızı, başka birinin telefonundan kendiniz arayarak ve mesaj atarak rahatlıkla açabilirsiniz. Mesaj atma işleminde açılmaz ise, arama işleminde kesinlikle açılacaktır.

Güç tuşunuz, bozulmadan gerekli önlemleri mutlaka almalısınız. Çünkü güç tuşu bozulması, günümüzde ortaya çıkan en büyük problemlerden biri haline geldi.