Kapat
Haberleri Robotlar Sunacak
Haberler 0

Haberleri Robotlar Sunacak

Teknolojinin gelişmesi haber sunucularını ve film- belgesel seslendirmenlerini zor durumda bırakacağa benziyor. Çin’de haber spikerliğini robotların yapması gündemde. Geçtiğimiz günlerde başarılı bir denemesi de yapılan haber spikerliği artık robotların tekeline girecek. Böylece spikerlere yüklü  maaş sigorta ödenme zahmetinden kurtulacak olan medya kuruluşları gelişmeyi dikkatle takip ediyorlar. Hatasız bir haber sunumu yapacak olan robotların kadın- erkek versiyonları var.  USB bellekle beyinlerine yüklenen haberi takır takır okuyacak olan bu robotların, spikerliği bitireceği kesin.

İlk Girişim Çin’den

Çin haber Ajansı Xinhua bu girişimin öncüsü oldu. Haber hazırlama ve sunma zahmetinden spikerleri kurtarmak (!) amacı ile yola çıkan ajans ilk robotuna haberi sunma şansı verdi. Elbette alt planda oluşabilecek küçük hataları çözmek için teknik ekip işin başındaydı ama 186 sunumda da hata çıkmadı. Robotların politika haberlerini, spor haberlerini acil haberleri sunması bekleniyor. Bu kategori ciddi haber kategorisine giriyor. Ancak sohbet temalı sabah programlarında bu tip robotları kullanmak henüz mümkün değil .Dümdüz haber geçmek için tasarlanan robotların, ikili sohbet etme ya da tartışma programlarını yönetme gibi bir becerisi yok.

Dünyada Yayılması Bekleniyor

Haber sunma işinin tamamen robotlara devredilmesi tüm dünya televizyonları için devrim niteliğinde bir gelişme olacak.  Robotların sıcak haberleri takip ederek, canlı yayında en öne çıkan önemli haberleri seçip ( yapay zeka) sunma becerisi de var. Üstelik tüm dünyada anında oluşan bir sıcak haberin metnini hazırlamak için insan –editörlere gerek yok. Robot kendisi olayı derleyecek ve sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir