iOS 12 mi Android P mi?

Apple’ın kısa bir süre önce tanıttığı iOS işletim sisteminin yeni sürümü iOS 12 ile Google’ın yeni Android işletim sistemi Android P’yi sizler için karşılaştırdık. Yeni nesil mobil işletim sistemlerinden hangi işletim sistemi daha iyi sorusunun cevabı yazımızın sonunda. 

Mobil işletim sistemi denilince akla gelen ilk mobil işletim sistemlerinden Android ve iOS’in yeni sürümleri bizlere neler sunuyor. İşte yeni nesil akıllı telefonlarda kullanılacak olan Android P ve iOS 12 işletim sistemlerinin karşılaştırması. 

Akıllı telefonların artık bir ufak servet olduğu günümüzde akıllı telefonların özelliklerine ek olarak akıllı telefonlarda kullanılan işletim sistemleri de büyük önem kazanıyor. Google’ın çok kullanılan mobil işletim sistemi Android açık olmayı hedeflerken, Apple’ın mobil işletim sistemi iOS ise sıkı biçimde denetlenen ve iyi çalışan bir işletim sistemi olmayı hedefliyor. 

Karşılaştırma 1: Hareketle Kontrol ve Çentik Uyumluluğu

Apple’ın geçtiğimiz yıl iPhone’un 10. Yılına özel olarak tanıttığı iPhone X modeli çentikli ekrana sahip bir tasarımla gelmişti. Başta akıllı telefon üreticileri olmak üzere, kullanıcılar tarafından da yoğun bir eleştiriye maruz kalan iPhone X’un çentikli tasarımı daha sonrasında pek çok Android akıllı telefonunda da kullanılmaya başlanmıştı. 

iPhone X her ne kadar ilk çentikli akıllı telefon olmasa da çentikli ekranı popülerleştiren ilk akıllı telefon olarak karşımıza çıkıyor. Google’ın Android P işletim sistemi ise Android cephesinde çentikli ekrana sahip akıllı telefonların desteklendiği ilk işletim sistemi olarak karşımıza çıkıyor. Google’ın açıklamasına göre yeni Android işletim sistemi, Android P, akıllı telefonların çentiğini ortada, altta ve üstte olmasını destekliyor. 

Android P işletim sistemi her ne kadar akıllı telefonların çentiğini belli konumlarda desteklese de, hareketleri hala tam olarak kullanılmayacak. Android P ile birlikte geri tuşunu kullanmanız gerekecek ve bu düğmenin yerine geçebilecek bir hareket şimdilik bulunmuyor. Dolayısıyla iPhone X ile birlikte gerek sistemde gerekse çentikli ekranda iOS 12 çok daha iyi bir deneyim sunuyor. 

ios-12-mi-android-p-mi

Kazanan : iOS 12!

Karşılaştırma 2 : Sesli Asistan 

Apple iPhone 4s ile birlikte sesli asistan olan Siri’yi kullanıcıların beğenisine sunmuştu. Apple’ın Siri’si kullanıcılar tarafından büyük bir beğeniyle kullanılırken kısa bir süre önce kullanıma sunulan Google Asisstant, Siri’den çok daha başarılı sonuçlar sunuyor. iOS 12 ile birlikte Siri’ye yeni özellikler kazandırılsa da Google Asisstant, Siri’nin çok önünde bir performans sunuyor. 

Kazanan : Android P!

Karşılaştırma 3 : Mesajlaşma

Apple iOS 10 ile birlikte mesajlaşma uygulamasını adeta bir sosyal medya platformu haline gelmişti. iOS 11 ile mesajlaşma uygulaması daha da geliştirilirken iOS 12 sürümüyle birlikte mesajlaşma uygulaması bambaşka bir hal alıyor. iPhone X’un en çok sevilen özelliklerinden birisi olan Animoji’lere iOS 12 yenileri ekleniyor. iOS 12 ile birlikte ayrıca kullanıcılar Animoji’lerin yanında kendi Memoji’lerini de oluşturabiliyor. Apple’ın sevilerek kullanılan görüntülü görüşme uygulaması FaceTime artık Animoji ve Memoji desteğine kavuşuyor ve kullanıcılar grup görüşmeleri yapabiliyor. 

Google’ın Android P platformunda ise pek çok mesajlaşma uygulaması bulunsa da Apple’ın iOS 12’de sunduğu rahatlıkları ne Google Hangouts ne de Android Messages uygulaması sunabiliyor. 

Kazanan : iOS 12!

Karşılaştırma 4 : Yüz Okuma 

Android’in yüz tanıma özelliği her ne kadar basit bir şekilde olsa da Android 4 ile birlikte kullanıcılara sunulmuş durumda. Apple ise iPhone X modeliyle birlikte iOS 11 sürümünde yüz tanıma özelliğini kullanıcılarına sundu. Android’in yüz tanıma özelliği yıllar içerisinde önemli bir gelişim gösteremezken Apple’ın Face ID teknolojisi kısa bir süre içerisinde en çok kullanılan kilit açma yöntemlerinden birisi oldu. 

Kazanan : iOS 12

Ve Kazanan!

Android P ve iOS 12 henüz gelişim aşamasında olduğu gibi sistemlere yeni özellikler eklenebilir. Karşılaştırmamızın en başında da belirttiğimiz gibi Google Android işletim sistemini daha açık hale getirmek için çabalarken Apple iOS işletim sistemini daha işlevsel ve daha güvenli hale getirmek için çabalıyor. Sesli asistanı ve açık kaynak kod sistemiyle dikkat çeken Android P ne yazık ki iOS 12’nin gerisinde kalıyor. iOS 12 kullanıcılara sunduğu kararlı bir çalışma ile Android P’nin önünde olduğunu gösteriyor. 

ios-12-mi-android-p-mi

Almadanincele.com Tercihi : iOS 12!