Kapat
Haberler 0

Japon Mühendislerden Yeni İcat

Mitsubishi Heavy Industries isimli bir japon firma mühendisleri, olası bir yangında yangını kendi kendine söndürebilecek iki adet robot üretti. Robotlardan birisi yangını söndürme faaliyetlerini yönetmek ve izlemek için monitörlerle ile donatılmış için yangın monitörleri ile donatılmış diğer robot ise yangın söndürme faaliyetlerini yürütecek. Bu yılın mart ayında tanıtılan çifte yangın söndürücü robotlar, şirketin kendi web sitesinde de tanıtıldı.

Yangın Söndürücü Robotlar Neden Üretildi

Yangını söndürmek bazen insan faktörünün yeterli olmadığı potansiyele ulaşacak kadar zorlaşabilir. Oluşan yıkım ve kaos ortamında itfaiyecilerin hayatlarını tehlikeye atmaktan kurtaracaklar. Ayrıca erişimi zor olan yerlerde yangını kısa sürede söndürmek için kullanılacaklar.

Yangın Söndürme Robotlarının Kapasiteleri

Mitsubishi Heavy Industries firmasının mühendisleri herhangi bir su kaynağından 300 metre uzakta bulunan yangın mahalindeki yangını söndürebilir.  Robotlar tekerlekli bir şasi üzerinde hareket edecekler. Sıcaktan kaynaklanabilecek termal rasyasyonu engelleyecek bir kaplama ile kaplanmışlar. Ulaşılması zor olan yüksek katlı binalarda ve yüksek kapasiteli yangın ortamlarında kısa sürede yangını söndürme becerisine sahiptirler.  Robotlardan biri dakikada 4 Mega Pascal basınçta suyu 300 metre uzağa etkili bir şekilde pompalıyor. Ayrıca şirket mühendisleri havada kalabilen ve yine yangın söndürme için kullanılabilen bir robot daha ürettiler. Roboshlang adını verdikleri uçan söndürme robotu ile beraber kullanıldıklarında büyük yangınları söndürmek mümkün olacak.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir