Kapat
Haberler 0

Kripto Paraların Durumu

2017 yılının en çok dikkat çeken yükselişi kripto para piyasaları içerisinde meydana gelmişti. Durum öyle bir hal almıştı ki, gündem haberlerinde gösterilmesinin yanı sıra kripto paralardan haberi olmayan pek çok kesim tarafından bir yatırım aracı olarak görülmeye başlanması da bu piyasanın değer kazanmasında etkili olmuştu.

2018 yılı 2017’nin aksine kripto para piyasaları için ciddi düşüşlerin yaşandığı bir yıl oldu. Mevcut spekülasyona açık yapısı nedeniyle henüz tam olarak gerçek bir para anlamında yerini alamamış olan kripto paralar, merkeziyetsiz anlayışları sebebiyle de bu duruma bir önlem almayı zorlaştırmaktadır.

Kripto Paraların Değerleri Neden Düşüyor?

Kripto para piyasalarını en çok etkileyen durumların başında ülkelerin bu piyasalar üzerinde gerçekleştirdiği yaptırımlardır. Başta Çin olmak üzere birçok ülke kara para aklama, terör finansmanı gibi merkeziyetsizliğin verdiği durumu kontrol altına alabilmek için sıkı tedbirler almaya başladı. Ülkemiz şartlarında düşünüldüğünde Türkiye’deki kullanıcılarda bu önlemlerden nasibini aldı. Türkiye’de hizmet veren ve en çok işlem kapasitesine sahip 3 büyük kripto para borsası kullanıcılarına kimlik onayını zorunlu hale getirdi. Bu durum birçok kesim tarafından merkeziyetsiz anlayışına vurulan bir darbe olarak algılandı. Yani devletler bu kripto paralar üzerinden yapılan işlemleri kontrol altına almaya çalışmaktaydı.

Bir çok kişi halen kripto paraların bir balon olduğunu ve bir gün patlayacağını söylese de kripto paraların temelinde ki teknoloji olan blockchain sistemine güven gün geçtikçe artmaya başladı. Mevcut yöntemlerle spekülasyonların önüne geçilmesi her ne kadar zor olsa da, her geçen gün yeni çıkan modellemeler ile bu sorunun önüne geçilmeye çalışılmaktadır.

Facebook Kripto Para Reklamları

2019 Yılında Kripto Paralar

2019 yılında kripto para piyasaları nasıl bir süreç izleyebilir? Sorusuna en iyi analizi şu şekilde vermek mümkündür; Günümüz şartlarında bir ekonomik savaş döngüsünün başladığı ve bu savaşında ülkeler arasında ciddi boyutlarda olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bu ekonomik savaş, insanları kripto para gibi çok sert iniş çıkışları olan ve bir ülke gibi garantörü olmayan yatırımlardan uzak tutmaya itmiştir. 2019 yılı ve daha sonrasında kripto para piyasalarının geleceğini bu savaşların durumu gösterecekmiş gibi görülüyor.

Blockchain teknolojisine olan ilginin gün geçtikçe artmasının aksine ilk ve rezerv olarak nitelendirebileceğimiz Bitcoine olan güven gün geçtikçe azalmaktadır. Çıkış amacının dışına çıkmış ve değerlenmesine rağmen yeterli kullanım alanına ulaşamamış bu kripto para biriminin gelecekte ne olacağını zaman gösterecek olsa da temelindeki teknoloji blockchain teknolojisinin, geleceğin para piyasalarında şimdiden bir alternatif olarak görüldüğünü söylenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir