Android Kullanıcılarına Zaman Kazandıracak 5 Ayar!

Telefon kullanıyorsanız mutlaka zaman harcatan birçok işle de ilgileniyorsunuz demektir. Android telefonunuzda sizden zaman çalan işlemleri otomatik hale getirerek kaybettiğiniz zamanı geri kazanabilirsiniz.

Google Play Güncellemeleri

Uygulamaları telefonunuza yüklediğinizde, güncellemeleri yüklemek için de zaman harcayabilirsiniz. Ancak manuel güncelleme ayarlarınızı otomatik hale getirdiğinizde gözünüz arkada kalmayacak. Böylelikle güncelleme kontrol etme gereği de duymayacaksınız. Bunun için Play Store’u açıp sol menüyü kaydırmanız gerekiyor. Karşınıza çıkacak ”Ayarlar” sekmesinde ”Otomatik Güncelle” seçeneğini göreceksiniz. Bu seçeneğin üzerine tıklamanız ve ”Wi-Fi üzerinden otomatik güncelleme” seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır.

Otomatik Olarak Alan Boşaltma

Android sistemi güncellendikçe yeni işlevler de telefon kullanıcılarının hizmetine sunuluyor. Bunlardan biri de Android Oreo’da yer alan ve eski fotoğrafların otomatik olarak silinmesine yardımcı olan ”Akıllı Depolama” işlevi. Bunun için ayarlara girerek, depolama bölümüne gitmeniz gerekiyor. Karşınıza çıkacak olan ”Akıllı Depolama” seçeneğini etkin hale getirmeniz yeterli olacaktır. Eğer ki fotoğraflarınızı kaybetmekten korkuyorsanız, google fotoğraflar üzerinde yer alan bulutta depolama yapmanız gerekecek.

Ekran Parlaklığı

Ekran parlaklığı android sistemi üzerinde muhteşem olmasa bile, sizi parlaklık ayarlarını yapmaktan kurtarabilir. Ekran parlaklığını, bulunacağınız mekana göre otomatik olarak ayarlanmasını isterseniz, ayarlar menüsünden ekran kısmına gidebilir ve karşınıza çıkacak olan ”Uyarlamalı Parlaklık” seçeneğini açabilirsiniz.

Google Play Protect Sayesinde Uygulama Tarama

Android telefonlarda bulunan bu işlev, cihazınızı zararlı içeriklere karşı korumak için oluşturulmuştur. Bu işlev sayesinde tarama yapabilir ve zararlı içerikleri tespit edebilirsiniz. Ancak bunu otomatik hale getirdiğinizde, bu görevi android cihazınız devralacak. Yapmanız gereken tek şey Play Store’u açmak ve ”Ayarlar” sekmesine gitmek. Ardından ”Cihazı güvenlik tehditlerine karşı tara” seçeneğini etkin hale getirmeniz gerekiyor. Bundan sonra zararlı yazılım tarama görevini cihazınız gerçekleştiriyor.

Wi-Fi Ağlarına Katılım

Birçok android cihaz sahibi internet kullanmayı seviyor. Hal böyle olunca çoğu mekanda ücretsiz Wi-Fi ağı bulmak mümkün oluyor. Bu da kişinin internet paketinden harcamak yerine, ücretsiz şekilde veri alışverişi yapmasını sağlıyor. Böyle güzel bir fırsatı değerlendirmek için manuel işlem yapmanız mümkün. Ancak zamanınız değerliyse ayarlar sekmesine giderek ”ağ ve internet” seçeneğini bulmanız ve ”Wi-Fi” seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Ardından karşınıza gelecek ekranda ”Wi-Fi Tercihleri” sekmesine dokunmanız ve ”Wi-Fi’yi otomatik aç” seçeneğini etkin hale getirmeniz yeterli oluyor. Böylelikle önceden tanıttığınız Wi-Fi ağlarınıza yaklaştığınızda, bağlantı işleminiz otomatik olarak gerçekleşecektir.