Kapat
Haberler 0

Nesnelerin İnterneti IoT Nedir?

Akıllı ekmek kızartma makineleri, bağlı rektal termometreler ve köpekler için spor tasmaları, Nesnelerin İnterneti’nin bir parçası olarak internete bağlanan günlük eşyalardan sadece birkaçıdır. Fabrikalardaki birbirine bağlı makineler ve nesneler dördüncü bir sanayi devrimi potansiyeli sunuyor ve uzmanlar, yeni işletmelerin yarısından fazlasının 2020 yılına kadar nesnelerin interneti IoT’de çalışacağını tahmin ediyor.

Nesnelerin İnterneti Nedir?

En geniş anlamıyla, nesnelerin interneti terimi internete bağlı her şeyi kapsar, ancak giderek birbirleriyle konuşan nesneleri tanımlamak için kullanılmaktadır. TechUK’taki IoT program başkanı Matthew Evans, basit bir şekilde nesnelerin İnterneti basit sensörlerden akıllı telefonlara ve giyilebilir ürünlere kadar birbirine bağlı cihazlardan oluşuyor diyor.

Bu bağlı cihazları otomatik sistemlerle birleştirerek, belli bir görevi olan birine yardım etmek veya bir süreçten bilgi toplamak, analiz etmek ve bir eylem oluşturmak” mümkündür.

Nesnelerin İnterneti bu ağları bir araya getirir. Cihazların yalnızca yakın silolar içinde değil, aynı zamanda farklı ağ türleri arasında da iletişim kurmasına olanak tanır ve daha bağlı bir dünya yaratır.

Bağlı Cihazların Neden Veri Paylaşması Gerekiyor?

Endüstriyel uygulamalarda, ürün hatlarındaki sensörler verimliliği artırabilir ve atıkları azaltabilir. Bir araştırma ABD’li üreticilerin 5’inin akıllı sensörlerdeki verileri kendi tesislerinde zaten kullandığını tahmin ediyor.

Nesnelerin İnterneti Nereye Gidiyor?

Çok sayıda akıllı ev ürününden birini satın almış olanlar bile ampullerden, düğmelerden, hareket sensörlerine nesnelerin interneti’nin bebeklik döneminde olduğu gerçeğini kanıtlayacaktır. Ürünler birbirine her zaman kolayca bağlanamaz ve ele alınması gereken önemli güvenlik sorunları vardır.

Samsung’tan bir raporda, 2020’ye kadar bağlı her bir cihazı güvenceye almanın gereğinin “kritik” olduğu belirtiliyor. Firmanın Açık Ekonomi belgesinde teknolojinin oyundan önce yayınlanması çok açık bir tehlike var yazıyor. Firma, 2020’den önce 7,3 milyardan fazla cihazın üreticileri tarafından güvenli hale getirilmesi gerektiğini söyledi.

Araştırmaya yardımcı olan Altimeter Grubu’ndan Brian Solis, “Daha önce hiç görmediğimiz şekilde hızla gelişmek için IoT, AI ve makine öğrenimini kullanarak şirketlerin dijital Darwinizm’e düşkünlüğünü yaşayacağı bir geleceğe bakıyoruz” dedi.

Güncel olmayan bir cihaz ağı kullanılarak oluşturulan IoT botnet’leri 2016 yılında büyük web sitelerini ve hizmetlerini çevrimdışı hale getirdi. Bir Çinli firma daha sonra 4.3 milyon güvenli olmayan bağlı kamerayı geri çağırdı. IoT cihazlarını kullanarak interneti geri getirme kolaylığı, kötü amaçlı amaçlar yerine, botnet oyununun Minecraft için yaratıldığı ortaya çıktı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir