Robotlar Avrupa’da Batık Gemilerde Mücevher Arayacak

Robotlar Avrupa’da Batık Gemilerde Mücevher Arayacak

Bilim ve teknolojinin faydalarından biri de, insanların ulaşamadığı noktalara ulaşabilen robotların üretilmeye başlanmasıdır. Avrupa gibi eski bir medeniyette tarih içinde birçok deniz savaşı gerçekleşti. O günlerin teknolojisi ile bu batık gemileri çıkartmak mümkün olmadı. Bu gün de mümkün değil, ama robotlar bu işi başarabilirler.

Tahminlere Göre 30 bin Batık Hazine Var

Avrupalı bilim insanlarının tahminlerine göre, 30 bin adet farklı batık hazine keşfedilmeyi bekliyor. Okyanusların diplerinde kalın yosun tabakaları ile kaplanmış olarak yatıyorlar. Halen mayınlarla döşenmiş olan ve terk edilmiş yeryüzündeki madenler de var.

Su Altı Robotları Hazineleri Çıkartabilir

UX-1 Robotik Explorer olarak adlandırılan bir robot türü Portekiz Finlandiya Slovenya ve birleşik Krallıkta terk edilmiş madenlere giriyor. 5 kamera ile donatılan bu robotlar, sual atında kalan madenlerin videolarını çekiyor ve merkeze gönderiyor.  Yüzeyden 500 m derinliklerde yer alması muhtemel olan madenlerin çıkarılması insanlar için tehlikeli çünkü çökme tehlikesi daima var. Bu açıdan harita çıkarma ve maden arama işini tamamen robotlar üstleniyor.  Su bileşimini analiz ederek, minerallerin olup olmadığını kolay bir şekilde ayırt edebilecek olan bu robotlar, madenlerdeki suyu pompalayarak, arama çalışmalarını daha da derinleştirebiliyorlar.

Afrika Hazine Dolu

Güney Afrika’nın hazinelerle dolu olduğunu düşünen bilim insanları, bu coğrafyaya odaklandılar. 30 yıldır bu bölgeden 36 bin Ton Altın çıkarıldı. Derinlik ise 3900 m ve daha derine inilemiyor. Ancak robotlar işin içine girdiğinde bu tabu yıkılıyor. 5.000 m derinliğe kadar inip harita çıkarabilecek, numune alabilecek ve analiz yapabilecek çok kameralı robotlar yakın zamanda bu bölgelerde ve Avrupa’nın tarihte savaşlara şahitlik yapmış olan denizlerinde çalışmalara başlayacak.