Volkswagen Hatch Elektrikli Araba İncelemesi

82.5% Ortalama Puan

Volkswagen Hatch Elektrikli Araba İncelemesi

Elektrikli araçlar gün geçtikçe dünyada daha çok yaygınlaşacak. Fosil yakıtların emisyonları ve doğaya zarar vermelerinin yanı sıra arz sıkıntısı ile baş başa kalan kaynak sıkıntısı insanları elektrikli araçlara yöneltiyor.

Tasarım
%85
Şarj Süresi
%80
Donanım
%85
Batarya
%85
Kalite
%85
Fiyat
%75

Elektrikli araçlar gün geçtikçe dünyada daha çok yaygınlaşacak. Fosil yakıtların emisyonları ve doğaya zarar vermelerinin yanı sıra arz sıkıntısı ile baş başa kalan kaynak sıkıntısı insanları elektrikli araçlara yöneltiyor. Sıfır emisyon, doğa dostu sera etkisi olmayan ve hız konusunda geleneksel araçlardan geri kalmayan elektrikli araçlar yakın zamanda trafikten tüm fosil yakıtlı araçları silecek. Bu yazımızda bu araçlardan biri olan Volkswagen Hatch elektrikli araba incelemesine yer verdik. Baştan söyleyelim aracın tuzlu bir fiyatı var. Frankfurt Motor fuarında görücülerin karşısına çıkan bu modelin satışı mayıs ayında başlayacak. Araç tamamen elektrikle çalışıyor. 30 bin Euro fiyatla satışa sunulması beklenen, sınıfının en iyi elektrikli aracın teknik özelliklerine bakalım.

Volkswagen Hatch Elektrikli Araba İncelemesi

Tek bir şarj ile 550 km yol alabilirsiniz. En iyi özelliği bu. Aracın bir özelliği daha var, dünyadaki ilk karbon-nötr aracı olma özelliğine sahip. Bu özellik için firmanın 10 milyar Euro harcama yaptığını da ekleyelim.  Bir araç yılda 44-45 ton karbon dioksiti atmosfere yayıyor. Bu miktarın %65 tamamen yakıt tarafından üretiliyor, diğer %35 kısmı ise aracın üretimi sürecinde kullanılan makinelerin teçhizatların yaydığı karbon dioksit gazıdır. Firma ise üretim aşamasında da doğal gaz rüzgar enerjisi ve güneş enerjisi ile enerji sağlayarak üretim yapmakta ve büyük oranda doğaya CO2 salınımını engellemektedir. Aracımızın 2020 yılında 100 bin adet üretileceği belirtiliyor.  4.25 m uzunluğa sahip olan bu aracın dingil açıklığı 2.83 m ve iç mekanı bir Passat ile aynı boyutta. Elektrik motorları arka kısımda yer alıyor. Motor kapusu Golf modelinden daha kısa olduğu için sürücü için görüş alanını genişletiyor. Araç 3 adet farklı güç üreten akü ile besleniyor. 48 KWh ve 55-62 KWh kapasiteleri ile 3 farklı akü seçeneği var. Şarj tamamen AC alternatif akımla sağlanıyor. CCS bağlantısı ile de 125 KW değere kadar DC şarj desteği var. 30 dakika içinde tüm akülerin %80 oranında kapasitede dolacağı belirtiliyor.