Kapat
WWW.
Haberler 0

WWW. Bitiyor

World wide web (www.) kurucusu olan kişi tarafından yeni bir sistem ile bitiriliyor. Tim Berners Lee, Solid adında yeni bir sistem kuruyor. Solid, interneti yobazlaşmadan kurtaracak bir atılım olarak görülüyor. İnterneti, gerek iş gerekse kişisel olarak kullanabilme imkanınız sunulacak. www. bitiyor da diyebiliriz.

Solidin açılımı Social Linked Data olarak belirlenmiştir. Bu durum büyük şirketlerin işine gelmiyor. Facebook gibi verileri depolayan sitelere en büyük tehdit bu girişim olarak görünüyor. Tim Berners Lee, 27 yaşına giren buluşunu sonlandırmak niyetinde gibi duruyor. 23 Ağustos 1991 de www. hayatımıza girmişti. O günlerde sadece ve sadece bir kurumsallaşma ögesi olarak görülüyordu. World wide web, kimsenin tahmin edemeyeceği bir etki yarattı. Dünyanın internet erişimi olan, herhangi bir yerinden, dünyanın bir diğer ucuna bağlanmamız, World Wide Web sayesinde mümkün olmaktadır. Hemen hemen bütün siteler, bu sayede kendilerine dünya çapında kullanıcı edinebilmiştir. www. bitiyor, büyük firmalar çok şaşkın. Bu durum kişisel güvenliğimizi artıracak. Gel gelelim ki, ünlü şirketler verilerimize artık istedikleri kadar kolay ulaşamayacaklar. Bunun sonucu olarak, büyük şirketlerin karı çok ciddi oranda düşecek. Facebook şimdiden ne yapacağını düşünüyor. Yeni bir mecra olacak olan Solid sayesinde, kendi verilerimizin nerelerde depolanabileceğini seçebiliyoruz. Bu bilgi sadece bizde kalabiliyor. Gerek şirketlerin gizli bilgileri, gerekse özel kişisel bilgilerimizi artık daha rahat saklayabileceğiz.

WWW.

 

Ne Zaman Geliyor

Solidin ne zaman geleceği kulislerde konuşulmaya başlandı bile. Google, facebook, twitter tarzı sitelere şimdiden korku salmışa benziyor. Geldiği zaman olacaklar şimdiden konuşulmaya başladı bile. Solidin gelmesi büyük internet firmaları için,  çöküş haberi olarak da algılanıyor. Günümüzün büyük firmaları için büyük bir tehdit. Zaman içerisinde www. bitiyor ve yerine Solid geçiyor. Her şeyin olduğu gibi www. ‘nın da belli bir ömrü var, miladı henüz geçmese bile Solidin gelişiyle olaylar bir hayli değişecek gibi duruyor. Solid için henüz net bir tarih verilmese bile çalışmaların büyük bir bölümünün bittiği duyuruldu. Yeni nesil internet için, yeni nesil çözümler üretilmeye devam edilecek gibi duruyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir