Yemek Siparişlerini Robotlar Üstleniyor

Avustralya da robot teknolojisine ayak uyduran bir ülke oldu. Yemek siparişlerini Avusturalya’da artık robotlar götürecek. Ülkede Wing adı verilen bir şirket tüm hizmetlerini robotlarla vereceğini duyurdu. Bundan böyle insan faktörü geri çekilerek yerine robotlar geçecek ve ticari olarak gıda ve ürün dağıtım hizmetleri tamamen robotlara kalacak.  Müşterilerin eve servis hizmetlerini de üstlenecek olan robotlar için test denemeleri bir kaç yıldır yapılıyordu. Sonunda en nihai aşamaya gelindi. Guardian haber kaynaklarına göre, şirketin bu hizmetle ilgili ihtiyacı olan ruhsat alım çalışmalarını da bitirdiği belirtiliyor.

Robotlar Avantajlı mı?

İş verenler için bu şüphe götürmez bir gerçek ancak işsiz insanların sayısının hızla artacağı da ortadadır. İşverenler açısından 7-24 kesintisiz çalışabilecek, yemek sigorta gibi masrafları tazminat gibi yükleri olmayan robotların kullanılması şirket sahiplerine elbette çok para kazandıracak ama işsiz ordusunun artması birçok sorunu beraberinde getirebilir. Bu nedenle bazı ülkelerde, insan faktörünün geri çekilerek yerine daha verimli robotların getirilmesi yasak. Çünkü istihdamı baltalayan bir süreç olacak.

Robotların Hizmet Maliyeti

Bir noktadan başka bir noktaya küçük bir paket taşımak için insan gücü ve araç masrafları ile yürütülen yöntem tarih oluyor. Artık tekerlekli robotlar, belirlenen koordinatlara odaklanarak dakikalar içinde sipariş verilen noktaya gidecekler. Benzin, dizel gibi fosil yakıtlar da tüketmeden sadece elektrikle çalışacakları için şarj edilerek masrafların düşürüleceği ön görülüyor.

 

Dikey kalkış ve İniş Yapabilen Drone

Dikey kalkış ve iniş yapabilen yeni nesil robotlar, iniş için özel pistlere de ihtiyaç duymayacaklar. Google mühendisleri yıllardır böyle bir proje üzerinde çalışıyorlar. Google bünyesindeki Alphabet şirketi bu tür çalışmaları hızla sürdürüyor. Şu an hizmet için üretilen Drone 14 rotorlu olup taşıma sırasında hızı ayarlayacak mekanizmalara da sahip gelişmiş bir robottur.