Yeni AMD ve Samsung Ortaklığı

AMD çok iyi GPU ve CPU üreten ikinci firmadır, birinci firma olarak İntel görünüyor.  Yakın zamanda AMD ve Samsung firmaları bir ortaklık imzaladılar. Bu ortaklık neticesinde Samsung yeni nesil akıllı telefonlarda, artık AMD GPU IP kullanılacak.  Şu an için tüm ürünlerinde Exynos ve Mali markalarını kullanan Samsung yeni bir karar ile tüm cihazlarında AMD GPU’ya yer verecek.

Yeni AMD GPU Özellikleri

Grafik işlemcisinin, daha az enerji harcaması ve daha çok performans göstermesi, temel hedefti. AMD bu yeteneğe sahip GPU işlemcisini üretmeyi başardı.  Söylendiğine göre, bu işlemci yeni nesil olacak ve RDNA mimarisine dayanacak. Samsung bu ürünün telif ücretlerini de ödeyeceğini ifade etti.  Bu işlemci, PC oyunları başta olmak üzere tüm oyun konsollarında kullanılacak ve geleceğin temel mimarisi olarak yer edecek.

Boyutu Daha Küçük Olacak

Bir elektronik malzemenin boyutunu minimum seviyeye indirmek, performansını maksimum seviyeye çıkarmak ve ısınmasını engellemek 3 ana kriterdir. Yeni mimari bu 3 ana kriteri karşılıyor. Eski mimariye oranda 1.25 kat daha hızlı olacağı ve boyutunun daha küçük olacağı belirtiliyor. Bu gelişme, Radeon grafik teknolojileri için büyük bir gelişme ve üretim artışı sağlanırken ARGE çalışmalarına daha çok hız verilecek. Daha ileride, daha da küçülmüş GPU işlemciler ve 3-4 kat performansı yüksek az ısınan elemanlar gelecektir.