Beyni Okuyan Bilgisayar İcat Edildi

Geçtiğimiz günlerde nöro-bilgisayar ara yüzüne sahip beyin ile Elektronik cihaz arasındaki irtibatı sağlayabilen bir cihazın tasarlanmış olduğu belirtildi. Bu cihaz düşünceleri okumak için tasarlandı, son yıllarda Çin’de çok farklı araştırmalar yapıldığı gibi başka ülkelerdeki bilim adamları da düşüncelerin bilgisayara aktarılmasını sağlayacak teknolojileri araştırmaya devam ediyorlar.

Ancak Çinliler Başarabilir

Geçtiğimiz günlerde Çinli bir haber Ajansı’nın ( XinHua) verdiği bilgilere göre bu teknolojiye sahip yeni bir bilgisayar geliştirildi. Sadece küçük elektrik sinyalleri ile beyindeki elektriksel sinyalleri deşifre etmeyi amaçlayan bu Teknoloji Çin Tianjin Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirildi.  Bu bilgisayarın çipi Brain-Computer Codec Chip  adını taşıyor. Eğer bu teknoloji beklendiği kadar düşünceleri gerçekten okuyabilecek düzeyde ise dünyanın bütün dengelerini altüst edebilir. Bu nedenle halka açık bir teknoloji olmayacağı kesin…

Beynimizin gizemlerinin hepsini çözemediğimiz bir çağda bu kadar hızlı gelişen teknoloji, ileri aşamalarda beynin gizemleri çözüldükçe, duyguların kontrolünü de mümkün kılabilir. İnsan makineleşmeye doğru gidebilir. Her teknolojik gelişme insanı makineleştirmeye daha çok yaklaşıyor. Bilgisayarın, her duygunun bir karşılığı olan sinirsel elektrik sinyallerinin önceden ölçülmesi, ardından deneklerin bazı duygu ve düşünce testlerinden geçirilirken beyinsel sinyallerin kaydedilmesi düşüncesinden hareket edilerek çalıştırılacak. Daha sonra beyne bağlanan elektrotlar, düşünce deneyi sürerken elektriksel hareketliliği anlamlandırmaya çalışacak ve doğru olup olmadıkları deneklere sorulacak. Başarı elde edilirse, tüm insanlara bu teknoloji uygulanabilecek. Ancak bilgisayarın, sinirsel hareketliliği kaçırmadan izleyebilmesi ve yapay zeka ile anlamlandırabilmesi gerekiyor.