200 Metreden İzlenebilen Kalp Atışları Teknolojisi

ABD ordusu için araştırmalarını sürdüren ABD’li bilim adamları, 200 metre uzaktan, düşmanın kalp atışlarını algılayan bir lazer sistemi üzerinde çalışmalarını hızlandırdılar. ABD ordusu için üretilecek olan bu yeni teknoloji sayesinde, silah ucuna takılacak laser cihaz, kalp atışlarından düşmanı algılayabilecek. Askerlerin de kalp atışları sistemde yer aldığından bu laser sistemi farklı bir kalp atışını düşman olarak algılayacak. Başarı oranının yüzde 95 olduğunu açıklayan bilim insanlarına göre, bu teknoloji tıp biliminde de çığır açabilir. 200 m öteden hastaların aritmi olup olmadığı gözlemlenebilecek, kalp atış sayıları izlenebilecek.

Gece Çatışmalarında İşe Yarayabilir

ABD askerleri, gece karanlığında kısa mesafeli çatışmalarda duvarın arkasındaki hedefin kalp atışlarını tanımlayarak, yerini tespit edebilecek. Sistem, askerlerin nokta atışı yapmalarını kolaylaştırabilir. Şu ana kadar mevcut teknoloji araçlar, laser sistemini kullanarak, yüz tanıma parmak izi tanıma yüz hatlarını tanıma teknolojisini başarılı bir şekilde kullanabiliyor. Kalp atışları da ayırıcı bir özellik taşıyor. Sisteme Jetson adı verildi. Çeşitli vibrasyonların frekanslarını yakalayan bu sistem, frekansları kayıt ediyor. Düşman ayakta 30 saniye durduğunda ya da oturduğunda sistem tarafından tanınabilecek. Bu noktada düşmana dur otur denilemeyeceği için, bu algılama süresinin kısaltılması gerekiyor.

Pentagon Çalışanına Göre Sistem Geliştirilebilir

Pentagon çalışanı olan Steward Riemale’nin açıkladıklarına göre, Jetson adı verilen lazer makinenin algı mesafesini 200 m öteye taşıma çalışmalarının sürdüğünü ifade etti. Öyle görünüyor ki ABD ordusu yakın süreçte tamamen akıllı sistemlerle donatılacak. Yapay zeka daha çok ön planda olacak. Tıp biliminde de bu sistemin kullanılması, ancak askeri alanda daha yüksek bir teknolojinin bulunmasından sonra başlanabilir.