AOC CQ27G2U Monitör İnceleme

Ekranın Fiziksel Özellikleri

İkinci nesil C- Line serisine ait olan modelin göze çarpan ilk özelliği, monitörün kavisli yapıya sahip olmasıdır. Yarıçapı 1500r, ekran büyüklüğü 27 inçtir. Monitör 144Hz, 1ms, QHD, curved (kavisli) özelliklidir. Ancak 144Hz almak için display port kablosuyla bağlantı gerekmektedir. Çözünürlüğü ise 2560×1440 çözünürlüğe sahiptir. 2K çözünürlüğünde görüntü üretebiliyor. Böylece; rekabetçi oyunlarda akıcılık önemli olduğu için, Full HD ekrana yansıtılan rekabetçi, adventure oyunlar yüksek çözünürlüklü olarak oynanabiliyor. Monitörde olan AMD ekran kartı, özellikle oyunculara hitap etmektedir. Yüksek tazeleme hızı ve düşük tepki süresine sahip olması nedeniyle hız oyunlarında avantajlı olduğu söylenebilir. Ekranın kavisli olması nedeniyle, izlerken görüntüyü sarması özelliğiyle karşılaşacaksınız. Ekrandaki görüntüye odaklanmanız için, kenar çerçeveler ince tutulmuştur. Monitörün arka tarafında yer alan ızgara görünümlü üçgen tasarım, monitörün hava alması için düşünülmüştür.

Monitör adaptörü 20V- 4,5A’dir. Monitör standınız orta hizasında, 3 adet görüntü kablosunun rahatlıkla geçebileceği boşluk bırakılmıştır. Stand, monitörün yükseklik ayarının ve pivot hareketlerin yapılmasını sağlamaktadır. Monitörün, adaptöre girecek şekilde tasarımı yapılmış 3 pinli bir güç kablosu bulunmaktadır.  Yani monitöre adaptör bağlantısı girmektedir, güç kablosunun doğrudan monitöre girişi yoktur. Bu monitörde bağlantı konusunda zengin seçenekler bulunmaktadır. Monitörün arka kısmında; USB kullanılabilmesi için dört adet port, 2 adet HTML, 1 adet display port bulunmaktadır. Ayrıca ses bağlantı portu var, bağlantı monitörün arkasında olduu için hoperlör kablosu kısa olabilir.

Ekrandaki Menü Seçeneğinin İşlevleri

Ekranın altında menü tuşları var. Menüden kendi ekran ayarlarınızı, kontrast, parlaklık ve eko ayarlarını yapabilirsiniz. Bright-frame modunda parlaklık ve kontrast ayarlarını yaptığınızda, oyun içinde karanlıkta görememe durumu ile ilgilidir. Bazı oyunlarda ekranda karanlık yerlerde düşmanlar yer alabilir, bunları görmek için menünün brigt-frame özelliğini ”on” durumuna getirmeniz gerekir. Menüde bulunan Game modunu FPS yaptığınızda, değerler kitlenmektedir. Gözün az yorulması için Low Blue modu etkinleştirilebilir.