AOC CQ32G1 Monitör İncelemesi

AOC markası oyun monitörü deyince akla gelen isimlerden biridir. Oyun monitörlerinde 27 inçlik kavisli monitörler tercih edilirken AOC’nin CQ32G1 modeli 31,5 inçlik yapısıyla aynı zamanda beklenilenin aksine makul fiyatıyla göz dolduruyor.

AOC CQ32G1 Tasarım Özellikleri

CQ32G1 monitör 144 Hz yenileme hızına sahiptir. Ayrıca monitör -4 ila 21,5 derece arası eğik bir görünüme sahiptir ancak sağa ve sola dönebilme özelliği bulunmuyor. Monitörün ekran görüntüsü farklı seçenekler sunuyor ve menüye baktığımızda akıllıca yerleştirilmiş bir tasarımdan söz edebiliriz. Monitörün üç tarafı çerçevesiz tasarımı göz yormuyor ve renk kartelası da dikkat çekici özellikleri arasında yer alıyor.

Monitör bağlantısı için iki tür HDMI 1.4 ve 2.0 bağlantı noktalarını kullanabiliriz. Ayrıca Nvidia GeForce GTX 10 serisi grafik kartı sahiplerinin Nvidia G-Sync’i aktif hale getirmek için DisplayPort 1.2 video girişi de kullanıcılar için bu yeni modelin ses getirecek özelliğidir.

AOC CQ32G1 Görüntü Özellikleri

CQ32G1 görüntü kalitesi açısından oldukça iyi görünüyor. OSD görüntü ayarlarına bakıldığında 0.92 Delta E ve 4.12 kalorimetreyle ölçülen renk üretimi sağlıyor. Bu görüntü özellikleri piyasada yer alan birçok monitöre kıyasla yüksek standartlarda yer alıyor.

Monitör panelinin yüksek kontrast oranı sayesinde değişik kontrastlı renkleri gözü yormadan yansıtıyor. Panelin kontrast oranı 2,027:1 ve diğer monitör panellerine göre iyi bir performans sergiliyor.CQ32G1 modelin çözünürlük oranı 2.560 x 1.440 olduğundan tam bir oyun bilgisayarıdır ve tüm oyunlar için mükemmeldir.

AOC CQ32G1 monitörün LowBlue modu ile İnternet, Multimedya, Okuma ve Ofis olarak dört farklı ön ayar yapılabilir. Aynı zamanda AOC e-Saver ile ekranın ne zaman uyku moduna geçeceği, ne zaman kapanacağı ayarlanabilir. Screen + ile monitör çoklu görevler için etkin bir şekilde bölümlere ayrılabilir. FreeSync ile uyumlu olduğundan NVIDIA kartlarını da çalıştırabilir.

Son olarak AOC CQ32G1 monitörün fiyatı şu an piyasada 2.800 TL civarlarında bulunuyor. Bu kadar renk çözünürlüğü iyi, FreeSync özelliğine sahip ve 31,5 inçlik kavisli bir monitör için bu fiyatın gayet iyi olduğu söylenebilir.