Küresel Isınmanın Yeni Etkileri

Küresel Isınmanın Yeni Etkileri

Küresel ısınma sorunu on yıllardır bilim çerçeveleri tarafından sık sık dile getirilse de, ne yazık ki gelişmiş sanayi ülkeleri bu işi pek dikkate almıyorlar gibi görünüyor. Ortak olarak yaşadığımız bir tek dünyamız var ve Elon Musk’un gemisine binip Mars’a gitme lüksü sayılı birkaç zengin için var. Dünya bu kadar vurdumduymaz davranmaya devam ederse, gerçekten işler içinden çıkılmaz bir hal alabilir.

Küresel Isınma Raporları hazırlayan Avustralya Analitik Grubu bu araştırmayı 5 yıldır yapıyor ve dünyanın çeşitli yerlerinde küresel ısınmanın izlerini ve etkilerini takip edip raporluyor. Bu raporlar arasında en yeni olana baktığımızda, önümüzdeki 30 yıl içinde önlemler hemen bu gün alınmazsa, büyük tehlikelerin bizi beklediği yazıyor.

Raporda Kendi kendimizi imha edeceğimiz belirtiliyor. Gezegenimizde çok ciddi oranda iklim afallaması yaşanıyor. Doğal çevrenin dengesi bozuluyor, hayvanlar ve bitkilerin nesilleri yok oluyor. Raporda, ortalama sıcaklıkların, 3 derece daha artacağı da belirtiliyor. Bu değer, Amazon ormanlarının yok olması demek olabilir. Dünyanın oksijen kaynağı ormanların yok olması, temel eko sistemin çökmesi büyük felaketleri getirecek. Uzmanlara göre, sadece 2 derece artış bile 2 milyar insanın yer değiştirmesi zorunluluğunu getirecek.

En Büyük Düşman Sera Emisyonları

Dünya hızla emisyonlar yüzünden kirleniyor. Cambridge üniversitesinden bir grup araştırmacı sera emisyonlarını sıfırlamak ya da azaltmak için bir rapor hazırladı. Bu önerilere bütün ülkelerin birlikte uyması gerekiyor. Çin Japonya ve Asya’nın gelişmiş ülkelerinin yanı sıra, sanayi devriminden beri dünyayı kirleten büyük sanayi ülkelerinin de önlem alması, gerekirse bazı konforlardan vazgeçmesi gerekiyor. Çünkü bu konu 8 milyar insanı, milyarlarca bitkiyi ve hayvanları ilgilendiriyor.