Bu Da Oldu: 3D Yazıcı ile Yapay Kalp Üretildi

Sonunda bu da oldu denebilecek bir gelişme İsviçre’de yaşandı. 3D yazıcı ile yapay kalp üretimi üzerinde belli bir süredir çalışan bir grup araştırmacı, bunu başardı. Denemeleri ile alakalı olarak da tüm denemeleri videoya alarak güzel bir montak ile Youtube platformu üzerinde bizlere sundu. Şaşılacak bir gelişme olabilir. Ama insan vücudunda çalışırsa asıl o zaman görün.

3D yazıcı modelleri, ülkemizde de çok ciddi anlamda trend hale geldi. Artık birçok farklı şeyi bu cihazlar ile tasarlayıp üretebiliyoruz. Ancak yapay organ üretimleri, bundan birkaç yıl sonrası için planlanan bir şeydi. Nitekim İsviçre’nin Zürih kentindeki bir grup araştırmacı yok artık denebilecek gelişmelere imza attı.

Monoblock 3D Printer Yapay Kalp Üretimi

Monoblock Yapay Kalp Denemeleri Başarılı Gidiyor

Belli bir süredir dünyanın belirli noktalarında zaten çalışmalar devam ediyordu. Bilim adamları. özellikle 3d printer yapay organ üretimi üzerine eğilmişti. Ancak İsviçre’de Nicholas Cohrs önderliğindeki bir grup araştırmacı, monoblock normalara sahip bir yapay kalbi 3D printer ile geliştirmeyi başardı.

Bir kalbin her türlü işlevselliği bu ürün ortaya çıkarılırken düşünüldü. Monoblock baskı tekniği, kalbin iç yapı tasarımını da olduğu gibi yapabilme imkanını bilim adamlarına sundu. Dolayısı ile kalp kapakçıkları dahi tasarlanırken kalp atış hareketi de %100 gerçeğe yakın şekilde meydana getirildi.

Kalp Atışı Denemeleri Youtube’da Yayınlandı

Araştırmacılar kendilerine o kadar fazla güveniyorlardı ki başarısız olmaları imkansızdı. Nitekim monoblock baskı tekniği ile hazırlanan bu kalbin atış denemeleri de yapıldı. Yapılan denemeler, ekip tarafından en ince ayrıntısına kadar çekilerek video şeklinde Youtube’a aktarıldı. Bu gelişme, aslında kalp sorunları ile alakalı ileriye yönelik umut ışığı oldu. Kalp nakli ile alakalı olarak araştırmalar artık farklı bir boyuta ulaşacak.