Online Grafik Tasarım Programı Canva

Canva

Canva bilgisayarınızdan ya da mobil cihazlarınız dan tasarım yapmanızı sağlayan bir tasarım uygulaması. Tasarım becerisi olduğunu düşünmeyen ama profesyonel bir tasarımcıya da ayıracak bütçesi olmayanlar için adeta bir kurtarıcı. Kullanıcılar sıfırdan tasarım da üretebilirler, daha önce hazırlanmış çeşitli şablonları da isteklerine göre düzenleyebilirler. Sürükle-bırak tekniğiyle seçilen görselleri fare ile çekip şablonda istediğiniz yere yerleştirebilirsiniz. Bu kolaylık sayesinde program bilgisine sahip olmadan da tasarım yapabilirsiniz.

Canva’nın geniş bir kütüphanesi ve bu kütüphane içinde çok sayıda ücretsiz görsel ve grafik bulunuyor. İsterseniz kendi görsellerinizi de yükleyebilirsiniz. Kullandığınız görseller ve kullandığınız şablonlar hesabınızın altında özel bir kütüphanede toplanır. Böylece aynı görsellerle birden fazla tasarım yapabilirsiniz.

Tasarım yapanların bir diğer kaygısı da kullandıkları programların dillerinin Türkçe olmamasıdır. Uygulamanın 117 farklı dilde kullanılabilmesi ve bunlardan birinin de Türkçe olması çok güzel. Sadece İngilizce web sitelerinde bulunan Tasarım Okulu (Design School) ve diğer blog yazıları Türkçe’ye de çevrilseydi çok daha kapsamlı olabilirdi.

Son olarak Canva tasarımlarınızı online olarak saklar. Bir linkle arkadaşlarınızla paylaşabilir ya da onları da aynı tasarım üzerinde çalışmaya davet edebilirsiniz. İndirirken png, jpeg ya da pdf seçeneklerinden birini seçmeniz mümkün.

Fiyatlandırma ise yüz güldürücü. Çünkü kendi görsellerinizi yaparak ürettiğiniz tüm tasarımlar ücretsiz. Öğrenciler, öğretmenler ve sivil toplum kuruluşları da uygulamadan ücretsiz yararlanabiliyor. İşletmeler profesyonel tanıtım faaliyetleri için Canva’yı düşünürlerse 30 gün boyunca ücretsiz olarak tüm sürümden yararlanabilir.

Detaylı bilgi için; https://www.canva.com/tr_tr/ozellikler/