Kapat
Selçuk İnan S8 Davası
Haberler 0

Selçuk İnan S8 Davası Sonuçlandı

İsim hakkı konusund akim gaza getirmişti bilmiyoruz ancak Selçuk İnan S8 davası olarak bir haber gündeme gelmişti. Hatta bu haberi bizzat Selçuk İnan, kendi sosyal medya hesabından duyurmuştu. Günümüzde birçok futbolcu, sırt numaraları ile özdeşleşerek marka tescili yapıyor. Ronaldinho 10 (R10), Cristiano Ronaldo 7 (CR7), Selçuk İnan 8 (S8) olmak üzere seçenekler karşımıza çıkıyordu.

Hatta oyuncular, bu marka tescillerini zaman içerisinde gerçek birer marka olarak ön plana çıkardı. Samsung Galaxy S8 ile alakalı olarak ise Selçuk İnan isim hakkını izinsiz kullandığı gerekçesi ile tazminat davası açmıştı.

Tazminat Davası 100.000 TL Değerindeydi

Samsung Galaxy S8, uzun bir süredir en çok satan telefon modellerinden birisi olarak dikkat çekti. Selçuk İnan, S8 isim hakkını 2013 yılında kendi adına tescil ettirmiş. Buna dayanarak da Samsung şirketine dava açmış. Ancak Samsung şirketi bu konuda elbette ki sağlam adım atmış.

Samsung, geleceği görerek 2010 yılında Galaxy S8 markasını tescil ettirmiş. Tabi ki dava esnasında GALAXY kelimesinin önem arz ettiği ortada.

Selçuk İnan Davayı Kaybetti

Kaybetti de denemez arkadaşlar. Marka tescilinde yer alan GALAXY terimi, marka tescil değerlendirmesi sürecini tamamen farklı bir boyuta getiriyor. Dolayısı ile Selçuk İnan bu anlamda bir hak iddia edemiyor. Üstelik marka tescili 2010 yılında yapılmış. Kısacası Samsung şirketi her anlamda haklı durumda. Mahkeme tarafından yapılan açıklama ise şu şekilde;

Kelimeler ve sayılar kimsenin tekeline verilemez. Markanın bir bütun olarak incelenmesinde Samsung’un tanınmış markasında ön planda olan unsur Galaxy ibaresi olup.

S8 gibi asıl markanın önüne ve arkasına eklenen sayı ve kelimeler ise uygulamada cep telefonun modelinin bir üst model ve teknolojik olarak piyasaya çıkan yeni bir ürünü çağrıştırmakta olduğu bilinen bir gerçektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir