Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Akıllı telefonun suya düşmesi, insanın başına gelebilecek en kötü durumlardan birisidir. Bu durum ne kadar can sıkıcı bir hal almaya başlasa da, ne zaman meydana geleceği asla bilinmez ve tahmin edilemez. Musluktan sıçrayan bir damla su bile, telefonunuzu kullanılamaz hale getirebilir. Peki bu durumda, telefonumuzu kurtarmak için hangi yolları izlemeliyiz? Hadi hep birlikte bakalım.

telefon_kurtarma_1

İlk Adımları Hızlı Yapmalısınız

Cihazı kurtarmak için, ilk adımları bütün hızınızla yapmanız gerekebilir. İlk olarak cihazınızı tamamen kapatın ve dik bir şekilde tutmaya çalışın. Dik konumda olan telefonunuzda, koruma kılıfı varsa çıkarın ve içerisinde bulunan sim kartınızı, hafıza kartınızı yerinden çıkarın. Eğer telefonunuzun bataryası, gömülü değilse bu işlemlerden sonra derhal bataryayı da yerinden çıkarmalısınız. Bataryanızı çıkardıktan sonra bir bez veya havlu yardımıyla telefonunuza gelen tüm suyu silmelisiniz ve suyun havluya geçmesini sağlamalısınız. Bütün bu uygulamaları yerine getirdikten sonra, ikinci adıma geçebilirsiniz.

telefon_kurtarma_2

İkinci Adımlar Oldukça Önemli

İkinci adımlar, telefonun kurtarılması için en önemli adımlardır. Telefonunuzun suyunu çekebilmek için havlu veya bez bulamadıysanız, fön veya kurutma makinesiyle bunu yapabilirsiniz. Makineyle yapmak, ulaşılması zor alanları da temizlediği için daha da avantajlı olacaktır. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra pirinç dolu bir çuval veya tabağa ihtiyacınız olacak. Cihazınızı, parçalarınızı takmadan bataryasıyla beraber  pirinç dolu bir ortama bırakmalısınız. Pirinç, sudan sonra oluşan tüm nemi çeker ve daha sonra telefona zarar gelmesini tamamen önler. Cihazınız birkaç gün pirinç içerisinde bekletildikten sonra, bataryasını takarak açmayı deneyin. Eğer cihazınız açılmıyorsa şarj kablosunu bağlayarak tekrar denemelisiniz. Yine açılmama problemi ile karşılaşırsanız, farklı bir batarya deneyerek telefonunuzu açabilirsiniz. Telefonunuz, tüm bu şartlara rağmen hala açılmıyorsa, mutlaka zaman kaybetmeden bir servise gitmelisiniz

Telefonunuz, yapılan işlemlerden sonra normal bir şekilde açılıyor ve çalışıyorsa, tehlikenin yine de geçtiğini söyleyemeyiz. Telefonunuz açıldıktan sonra, 2-3 gün takip edin, hoparlör ve mikrofon gibi donanımların çalışıp çalışmadığını mutlaka kontrol edin. İşlemleri yerine getirdiğinizde, büyük ihtimalle cihazınız eskisi gibi çalışıyor olacaktır.