Xiaomi Çok Satıyor

Genellikle Çin ve Hindistan pazarlarını hedef alan Çinli firma Xiaomi bu yıl büyük satış potansiyeli yakaladı. Özellikle de Redmi Note 7 model telefon satışlarında beklenmedik bir potansiyel yakaladı ki bu rakam 10 milyon adet olarak belirlendi. Sadece 120 günde 10 milyon adet telefon satmak, her firmanın başarabileceği bir iş değildir.

4 Ayda 2 Milyar Dolar Satış

2 farklı model ismi ile piyasaya sürülen Note 7 ve 7S modelleri arasında sadece küçük bir fark var. 7S modelinin arkada ek bir kamerası daha var. Her iki model de aynı kapasitede 48 MP kamera taşırken, sensör modelleri değişiklik arz ediyor. Biri 157 dolar ile satılırken, 7S 202 dolar fiyatla satılıyor. 202 doları 10 milyon ile çarptığımızda satış hacminin 2.020.000.000 olduğu 2 milyar doları aştığı görülebilir. Üstelik firmanın sadece bir modeli için 4 aylık satış ile bu miktara ulaştı. Bu büyük başarının özerine firma, 855 işlemci taşıyan daha üst bir model olan Redmi K20 ve K20 Pro modelini satışa çıkarıyor. Yine bu firma Hindistan’da bu günlerde Mi A3 olarak adlandırdığı, Snap Dragon 730 işlemci taşıyan farklı bir model daha sürecek.

Çin Malları Kötü mü?

Birçok insanın kafasında Çin mallarının kötü olduğu algısı var. Fakat bu algı tamamen yersiz… Çine akın eden iş adamları, Çinli firmalardan en ucuz ürünleri üretmelerini istiyorlar. Onlar da teknolojinin son noktasında olduklarından, istenilen fiyata istenilen ürünü üretebiliyorlar. Fakat fiyatlar düşünce, kalite de düşüyor. Ama bu demek değildir ki Çin mallarının hepsi kötü! Bu algı tamamen yanlış. Çin en iyi ürünleri de üretmeyi biliyor, en ucuz ve dandik ürünleri de üretmeyi biliyor. Hiçbir müşterisini geri çevirmiyor. Satışları toptan yapıyor. Söz gelimi bir bilgisayar kasa modeli için Çin’e gittiğinizde, kendi firmanızın adına bir kasa yaptırmak istediğinizde fiyatı siz belirliyorsunuz. On binlerce kasa üretici firma var ve siz hepsini gezemezsiniz. Buna ömür yetmez. Bu nedenle belli zamanlarda fuarlar açılıyor. Sizin yapacağınız, fuara gitmek ve o küçük sevimli stantlardaki sevimli Çinli satıcı kızlarla anlaşmak. Onlar İngilizce bilmiyorlar ama Çince bilen aracı güvenilir kimseler var. Sadece bu işi yaparak komisyon alıyorlar. İşte bu aracılardan birini alarak fuarı gezmeniz gerekiyor. Bütün firmalarda genel olarak alım adedi minimum 5 bin ile 10 bin arasında başlar. Firma size aylık 100 bin adet kasa çıkarmayı taahhüt edebilir. Siz de bunları piyasaya sürebilmelisiniz. Ne kadar çok satın alırsanız fiyat da o kadar düşer. Üstelik taşıma esnasında kırılma çizilme olursa, yanına bedava binlerce yedek parça da veriliyor. 250 Watt power Supply taşıyan boş bir bilgisayar kasasını burada toptan fiyatla 30 dolar + kdv fiyatla alıyorsanız, Çin’de bu fiyat 8 doları geçmez. Ama oraya gidebilmek için cebinizin dolu zihninizin açık, cesaretinizin tam ve bürokrasi işlemlerinizin eksiksiz olması gerek. Sonra gelsin konteynırlar, gelsin milyon dolarlar…:))