Yeni Bilgisayarlar Beyni Okuyacak

Teknoloji her geçen gün insan hayatına bir yenilik daha getiriyor. Bunlardan birisi de beyni okuyacak olan bilgisayarlar. Elektronik cihaz ile nöro- bilgisayar ara yüzüne sahip olan beyin irtibatı sağlandı. Bu irtibat için yeni bir cihaz geliştirildi. Bu cihaz beyne kadar giderek düşünceleri okuyacak nitelikte bulunuyor. Konu ile ilgili en fazla araştırma Çin tarafından yapılsa da başka ülkeler tarafından da yoğun bir çalışma yapılıyor.

Akıl Okuma Daha Başlangıç

Beyni okuyacak olan bilgisayarlar için ilk haber, Çinli haber ajansından yapıldı. Bu habere göre, üstün teknolojiler ile donatılmış bir bilgisayar geliştirildi. Bu teknoloji küçük elektrik sinyallerini beyne yolluyor. Bu sinyaller ile beyinde yer alan elektrikler sinyaller de deşifre oluyor. Bu amaç için Çin Tianjin Üniversitesinde bir takım çalışmalar yürütülüyor. Bu teknoloji gerçekten insan beynini okuyabilecek seviyede ise dünyanın dengeleri alt üst olacağa benziyor. Ayrıca bu teknoloji sadece bir başlangıcı gösteriyor. Bu üstün teknoloji ile ilgili çalışmalar elbette halka açık bir şekilde gerçekleşemeyecek şekilde yapılıyor.

Beynin Gizemleri Çözülecek Mi?

Beyin karmaşık yapısı ile en gizemli organımız olarak vücudumuzda yer alıyor. Gelişen teknoloji beynin gizemlerini çözmeye devam ediyor. Gizemler çözüldükçe de duyguların kontrol edilmesi mümkün hale geliyor. Ne yazık ki yapılan araştırmalar ile teknolojik gelişmeler insanı daha da makineleştiriyor. Beyinde her duygu için ayrı bir elektriksel sinyal bulunuyor. Bu sinyallerin çözülmesi demek insanın duygularının kontrole edilmesi anlamına geliyor.

Beyin okuma çalışmaları için bilgisayarlar çok uzun yıllardır kullanılıyor. Bu çalışmada da beyinden gelen sinyaller kaydediliyor. Yapılan araştırma ile kayıt edilen sinyallerin hareket edilerek çalıştırılması amaçlanıyor. Beyne bağlanan elektrotlar ile de deney esnasında elektriksel hareketlilik anlamlandırılmaya çalışılacak.