Arabanız Evinizi Şarj Etsin

Dendo Drive House projesi Mitsubishi firmasının başlattığı sıra dışı projelerden biri…Teknoloji enerji alanında hızla ilerliyor ve her gün yeni bir fikirle ortaya çıkan dev firmalar hayat kolaylaştırmaya ve bilim insanlarının ufkunu açmaya devam ediyor. En son haberimiz Mitsubishi firmasından geliyor. Firma evinizin elektrik ihtiyacını paylaşımlı olarak sağlayabilecek elektrikli araba konsepti geliştirdi. Garajınıza yerleştirdiğiniz arabanıza evi besleyecek hattı bağladığınızda, akü tamamen dolduğunda araç DC elektriği DC to AC convertere gönderecek ve evinizde elektriği arabadan sağlayabileceksiniz. Araba aküsünde elektrik azaldığında ise evden akım çekecek. Yani elektrik enerjisi paylaşımlı olarak kullanılabilecek. Bu konsepti geliştiren Mitsubishi firmasının ürettiği bu yeni teknoloji alt planda yenilenebilir enerji kaynakları ile beslenen evler ve ofisler için çok ideal.

Araba Evinizi Şarj Edecek

En faydalısı da arabanın içerisindeki elektriğin ev eşyaları için kullanılabilmesi. Enerji tasarrufu yapabilmek için geleneksel ampullerden kat kat daha az enerji harcayan ve DC ile çalışan LED lambalar, A++ buzdolabı ve TV hatta Klima araba aküsündeki fazla enerji ile çalışabilir. Evinizin çatısına kuracağınız rüzgar gülü ve güneş FV panelleri sayesinde kesintisiz enerjiniz daima hizmete hazır olacak. Şehirde elektrik kesintisi size hiçbir şekilde yansımayacak.

Tarife Değişikliğini Avantaja Çevirme

Günün hangi kısmında elektriği pahalı kullanıyorsunuz? Arabanız elektriğin ucuz olduğu saatlerde aküye enerji çeksin, ardından pahalı olduğu saatlerde DC enerjiyi converter elemanına iletsin. Siz de AC enerjiyi kullanın.

Sistem Ne Kadar Verimli

Kağıt üzerinde sistemin çok verimli olduğunun söylenmesi yeterli değil. Mitsubishi de bunun farkında ve 1000 adet farklı eve bu sistemi deneme amaçlı olarak ücretsiz yerleştirdi ve raporlar almaya başladı. Sistemin maliyeti Avrupa’da çalışanlara göre çok uygun. Tüm sistem 10 bin Euro gibi bir fiyata mal oluyor. Ancak deneme amacıyla takılan evlerden para alınmıyor. Sistem gelecek yıl hizmete sunulacak. Daha önce Tesla’nın patronu Elon Musk da bu alanda çalışmalar yaptıklarını ifade etmişti ancak Elon ne hikmetse bir türlü hedefini tutturamıyor. Belki de mühendislik alt yapısı olmayan ve sadece 2 yıllık ticaret okulundan mezun olan Elon güçlü hayallerini ve ticareti birleştirmekle yetindiği içindir bilinmez. Ama Tesla için bu proje Mitsubishi’den önce bitmeyecek.