Google .app Alan Adı Uzantısını Duyurdu

Google .app Alan Adı

Google şirketi, mobil uygulamaların tanıtımına özel web siteleri için hazırladığı .app alan adı uzantısını ICANN ortaklığı ile resmen sundu. Bildiğimiz gibi Google, internet teknolojilerinin günümüzde ki en önemli mercii olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni hizmetleri sayesinde de herkes için fark yaratan adımlar atma yolunda da yeni projeler geliştiriyor.

Android işletim sisteminin de geliştiricisi olduğunu bir kere daha hatırlatalım. Google, artık mobil uygulamaları tanıtan web sitelerini ayırt etmek için .app alan adı uzantısını resmen çıkardı. Kısacası bundan sonraki süreçte bu uzantılı web siteleri mobil uygulama aramalarında da ayrıcalıklı olacak.

Alan Adı Sorgulama ve Satın Alma İşlemleri Google’dan

Google, normal şartlarda bu gibi hizmetler konusunda çok fazla girişken değildi. Ancak artık atılan adım ile birlikte bu alan adı uzantısının satışı da belirli prosedürlere dayalı olarak yapılacak. Kısacası sizlerin de anlayabileceği üzere Google sisteminden alan adı sorgulayabilecek ancak belirli standartlar dikkate alınarak alan adı uzantısını edineceksiniz. Örneğin mobil uygulamanız yok ise bu alan adı ile alakalı bir işiniz olmayacak.

Web sitesi alan adı olarak da get.app adı altında bir hizmet platformu kuruldu. Sizleri yukarıdaki resimde yer aldığı üzere bir ekran karşılıyor. Bu ekranda alan adı sorgulaması yapabilir ve satın alma işlemlerini de yapabilme şansına sahip olabileceksiniz. Google şirketinin bu anlamda attığı adım ciddi anlamda ayrıcalıklı olacak.