Hangi MicroSD Kartı Satın Almalıyım?

Telefon veya tablet için hafıza sorunu yaşamamak isteyenlere yönelik çözümler sunan microSD kart çeşitleri en doğru kullanımı sunmak için iyi bir seçim yapılmasını gerektiriyor. Bu nedenle hangi MicroSD kartın size uygun olduğunu bilmek için nelere dikkat etmeniz gerektiğini şu kriterlerde bulabilirsiniz;

Uyumlu SD Kart Satın Almak

MicroSD kart için tüm microSD kart yuvalarında uyumluluk oluşsa da farklı standartların yanı sıra dört farklı kart formatı olması ile uyumsuzluk sorunu doğmaktadır. SD, SDHC ve SDXC şeklinde veya microSD, microSDHC ile microSDXC olarak formatlara sahip olan MicroSD kart çeşitleri farklı şekilde çalışmaktadır.

microSD: 2GB kapasitesi vardır ve microSD kart yuvasında çalışmaktadır.

microSDHC: 2GB ile 32GB’a kadar depolama şansına sahiptir ve SDHC ve SDXC’yi destekleyen donanım özelliklerinde çalışmaktadır.

microSDXC: 32GB’tan daha fazla ve 2TB’ye kadar olan kapasitesi vardır.

microSDUC: 128 TB’a kadar olan kartları desteklemektedir.

SDHC ve SDXC kart formatları, Ultra Yüksek Hızlı veri yolu arayüzünü sahiptir ve verilerin hızlı bir şekilde aktarımını sağlayan bir devreye sahiptir.

Yanlış Hız Özelliklerinin Seçilmesi

MicroSD kart için hız özelliği formatları ve uyumluluğu seçmekten çok daha zordur. Bir kartın hızını seçmek için farklı yollar vardır.

Hız saniyede megabayt cinsinden bir hafıza kartının minimum yazma hızını temsil eder şekilde ölçülmektedir.

2. Sınıf: En az 2MBps.

4. Sınıf: En az 4MBps.

6. Sınıf: En az 6MBps.

10. Sınıf : En az 10MBps.

Doğru SD Kartı Seçmek

Bir MicroSD kart alırken kullanım amacına uygun olanı seçmek gereklidir. Yüksek kapasiteli UHS-II U3 ​​kartları yüksek fiyatlıdır ve amacınız dışında sunduğu faydaları bilemeyebilirsiniz. Uygulamalarınızı akıllı telefonunuzda depolamak için bir microSD kart kullanıyorsanız Uygulama Performansı Sınıfı dahilinde bir SD kart almanız gereklidir.
4K video çekimi için ise UHS Hız Sınıfı 3’ü önerilirken tam HD video için ise Sınıf 10 ya da Sınıf 6 önerilmektedir. Kartınızın yazma hızı yavaş olursa hem kareleri düşürür. Fotoğraf için U1 veya U3 hızlarına sahip kartlardan tercih etmek daha etkin bir çözüm sunacaktır.