Rus Mühendisler Ucuz Elektrikli Araba Üretti

Rus Mühendisler Ucuz Elektrikli Araba Üretti

Tesla ve diğer elektrikli araba üretici firmaların çok yüksek fiyatlarda ürettikleri elektrikli araçların tam tersine Rus mühendisler 7 bin dolar fiyatla satılabilecek olan oldukça kaliteli ve menzili 560 kilometre olan yeni bir elektrikli araç ürettiler ve adına Zetta adını verdiler. 2020 yılının Aralık ayında bütün dünyaya satışı gerçekleştirilecek olan elektrikli otomobil sadece 7 bin dolara satılacak. Fakat bu aracın bataryası Çinli bir firma olan Power teknoloji tarafından üretildi, diğer bütün bileşenlerinin yüzde 99 oranında Rus yapımı olduğu belirtiliyor. Dünyanın en güçlü silahlarını üreten ülke olan Rusya elektrikli otomobil pazarına arzın sıkıntılarını gördü ve kolları sıvadı. Rus mühendisler bu alana daha önce hiç bu kadar eğilmemişti. Zaten Rusların elektronik endüstrisi onu süper güçlü devletler arasına sokmaya yetiyor. Silah ve uzay sanayisinde de ön planda olan Rusya bu kez elektrikli araba sektörüne giriş yapmaya karar verdi. Son derece makul bir fiyatı olan bu elektrikli araç yılda 15.000 adet üretimle sınırlı. Şu anda fabrikada 200 çalışan bulunuyor. Araca talep artarsa Rus şirket portföyünü genişletecek ve bu alana daha fazla ağırlık verecek.

Zetta Elektrikli Araç Teknik Özellikleri

Aracın ilk prototipi 2017 yılında zaten ortaya çıkarılmıştı. Aracın HP gücü 98 ve tamamen lityum iyon pillerden güç alıyor. Aracın üretiminin yapıldığı alan 20.000 metrekarelik bir alan. 3 m uzunluk 1.60 m genişliğe sahip olan elektrikli Zetta araç 120 Km/h hıza çıkabiliyor ki bu da yeterli. Tek bir şarj ile araç 250-560 km yol gidebiliyor. 4  tekerlekten çekişi olan aracın 1750 Newton metre torku var. Gövdesi 180 L kapasitede. Fren sistemi ABS ve ESP sistemleri ile donatıldı. Kliması da olan araç ilk bakışta İtalyan arabaları anımsatıyor.

Otomobil Neden Bu Kadar Ucuz?

Çünkü Putin bu projeye devlet desteği verdi ve fabrika mali açıdan sıkıntı çekmeden üretimine başladı. Projenin  Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı tarafından desteği var. Bu projeye devlet tarafından 450 milyon Ruble kaynak ayrıldı. Bakanlık bünyesinde, seri üretime hazırlık Kalkınma fonu tarafından finanse edilen bu Zetta elektrikli araç büyük bir ilgi görmeyi bekliyor. Proje direktörü Dennis Shchurovsky aracın Aralık ayında satışa çıkacağını ifade etti. Aracın garanti süresi ise 2 yıl veya 150.000 km olacak.

Zetta İç Paneli

Aracın iç panelinde sadelik göze çarpıyor. Radyo sinyali ve akıllı telefon ile entegre çalışan bir sistemi var. Araçların yüzde 40’ı önden çekişli üretilecek diğerleri arkadan çekişli üretilecek.  Ayrıca 4 tekerlekten çekişli modelleri de isteğe ve duruma göre üretilecek. Değerli okurlar sizin de ön göreceğiniz gibi, firma sağlam ve ucuz elektrikli araba kavramlarını iç içe eritmeyi başarmış görünüyor. Sağlam ise pahalı, ucuz ise dandik algısını adeta çöpe atıyor. Dakikada 1600 devirli asenkron motorlar kullanan firma elektrikli Zetta aracını piyasaya sürdükçe ve talep arttıkça daha büyük araçlara yönelecek.