Samsung Galaxy A9 İncelemesi

Samsung Galaxy A9, 6.3 inçlik ekranı ile gelirken tasarımındaki işlevsellik de dikkat çekiyor. Samsung üç farklı renk seçeneği ile siyah, petrol mavisi ve pembe renkleri ile geliyor. Samsung, çentikli ekran tasarımı ile ayrıca ince ve uzun yapıda bir tasarımın sunulmasını da sağlıyor. Samsung Galaxy A9, alt kenarındaki USB-C portu, mikrofon, hoparlör ve 3.5 mm kulaklık jakı ile dikkat çekiyor. Üst taraftaki microSD ve nanoSIM kart girişi ile de ses tuşları ve güç butonunu üst kısma doğru konumlandıran Samsung bu cihazı ile orta segmentteki iddiasını da destekleyen bir tasarım ve donanım özelliklerini barındırıyor.

Samsung Galaxy A9 arkasındaki dört kamera ile dikkat çekerken LED flaş özelliği ile yüz tanıma ve parmak izi okuma gibi kimlik doğrulama yöntemleri de ek olarak dikkat çekiyor. Samsung Galaxy A9 6.3 inç Full HD+ çözünürlüklü Super AMOLED ekran teknolojisini canlı renkler ve  otomatik parlaklık gibi unsurlarla birlikte sunuyor. Telefonda Snapdragon 660 yonga set işlemci ile orta segmentteki bu telefonun çok yoğun işlerde zorlanması da mümkün görünüyor.  6 ya da 8 GB RAM’li versiyonları ile gelse de depolama alanı seçenekleri ise 64 GB ve 128 GB olarak tanımlanmış görünüyor. Hafızayı yeterli bulmayanlar için ise microSD kart ile kapasiteyi daha da arttırmak mümkündür.

Samsung Galaxy A9 çift bant Wi-Fi, Bluetooth ve NFC gibi özellikler ile dikkat çekerken 9 LTE desteği de çekim gücü ve telefon görüşmeleri için iyi bir performans sunuyor. Arka taraftaki kameralardaki ilk lens 8 megapiksellik ultra geniş açılı kamera olurken ikinci kamera 10 megapiksellik optik yakınlaştırma sunan telefoto kamera, üçüncü kamera ana kamera olurken 24 megapiksellik son kamera da 5 megapiksellik bir seçenekle sunulmuş görünüyor.

Ön tarafta 24 megapiksellik selfie kamerası olurken arka taraftaki dört kamera sunduğu performans ile beklentileri karşılamaya yetiyor. Samsung Galaxy A9, 4K video kaydı yaparken optik görüntü sabitleme özelliğinin olmaması nedeniyle bazen sorun yaratabiliyor. Samsung Galaxy A9’da Android 8 Oreo işletim sistemi sunulurken Samsung markalı bir diğer telefon ve Samsung TV’lerle dahi uyumlu biçimde çalışması dikkat çekiyor. Smart View sayesinde telefondaki fotoğraf ve videolarınızı TV’ye kolaylıkla yansıtmanız ya da TV’deki görüntüleri telefona aktarmanız Samsung markası şartı ile entegre bir çalışma performansı ortaya çıkıyor. Ayrıca Samsung TV’yi A9 ile uzaktan kumanda etmeniz Smart Things uygulaması da evdeki diğer Samsung markalı akıllı ev eşyalarınızı A9 ile kumanda etmenize olanak tanıyan özelliklerdendir.

Samsung Galaxy A9, 3.065 TL civarından başlayan fiyatlar ile satıştadır.